Novinky.cz ve městě Kdyně
Zobrazit všechny články o městě Kdyně
Chutím, vůním i osobnostem Jeseníků je zasvěceno nové dětské muzeum, které se v pátek otevřelo v Bludově na Šumpersku. Nese název Pradědovo dětské muzeum a je vybudováno v prostorách Březinova statku. Jeho náročná proměna vyšla na zhruba 19 miliónů korun. Ústřední expozici tvoří domečky, ve kterých se mohou děti vcítit do role výpravčího, hokynáře či hospodského. Podle tvůrců projektu jde o první regionální dětské muzeum v Česku.
Umělecká kulturní vystoupení, módní trendy, ale také výlety, sport a historii přináší předposlední říjnový víkend. Výzvou pro běžce je půlmaraton vedoucí Moravským krasem, nevěsty zaujme svatební veletrh v Českém Krumlově a milovníky vína zase řízená degustace v Tlumačově.
Pouštění draků, bruslení, sbírání kaštanů či vyprávění pohádek a maškarní převleky - to vše přinese nadcházející víkend. Něco netradičního můžete zažít mimo jiné na pražském letišti, které zpřístupní veřejnosti běžně uzavřené prostory. Nejmenší děti zase potěší prohlídka zámku s Popelkou.
První dětský ráj v Jeseníkách otevírá své brány. Je umístěný v Bludově, v podhůří Jeseníků a nese název Pradědovo dětské muzeum. Poprvé přivítá hravé návštěvníky v den svátku Theodora (23. října) - skřítka, který děti provádí během her i poznávání. Po pátečním slavnostním zahájení se muzeum pro veřejnost otevře od pondělí 26. října.
Kvilda je zčeštěný výraz pro pláně nebo horské nivy. Původně se místa nazývala Gefilde, Němci jim říkali pláně. Osady Aussergefield, „venkovní“ Kvilda a Innergefield „vnitřní“ po našem Horská Kvilda se po likvidaci Bučiny a Knížecích plání staly nejvýše položenými obcemi České republiky.
V říjnu 2013 poprvé rozzářil Prahu festival světel Signal. Od té doby se koná pravidelně, a tak v těchto dnech mohou zájemci opět získat z procházky po metropoli zcela jedinečný zážitek.
K takovému závěru dospěli po deseti letech výzkumu čeští vědci a historikové. Definitivně vyvrátili předpoklad, že na místě dnešního zámku stála ve středověku malá tvrz. Informace zazněla na konferenci, která se 13. a 14. října konala v Holešově.
Kdo se nezahřeje třeba během večerní Olomoucí, může zkusit teplé dýňové dobroty nebo třeba Husobraní v Praze. Mezinárodní den archeologie a s ním spojený program uchvátí nadšence do historie, hudební fanoušci si zase užijí návštěvu zámku Nebílovy nebo varhanní koncert na Zlínsku.
Vojenský újezd Brdy, dříve Jince, skrýval i přes částečnou devastaci armádou jednu z nejzachovalejších částí krajiny nejen středních Čech. Nyní se chystá po odchodu vojska částečné uvolnění, byť s režimem chráněné oblasti, ale jak se jednou podá ruka…
Lanová dráha Jáchymov-Klínovec, jejíž provoz byl zahájen před 50 lety, 15. října 1965, byla dlouhá léta součástí scenérie Krušných hor. Byla také jednou z nejstarších lanových drah v celém Česku. Zub času se však na ní podepsal, loni se lanovka rozjela naposledy.
Jen pár kilometrů pod Strakonicemi se směrem k Šumavě rozprostírá členitá pahorkatina, tvořící podhůří těchto hraničních hor, porostlých na četných místech prořídlými hvozdy. Při cestách po ní se velmi těsné blízkosti od sebe nacházejíc pro turisty přírodně, kulturně i historicky zajímavá místa.
Peruc je malebný městys v Ústeckém kraji s úhlednou návsí lemovaný letitými košatými stromy, vidlicovou zvoničkou „vidlákem“ i sochou sv. Jana Nepomuckého. Romantické vzezření celé návsi dodává i barokní kostel sv. Petra a Pavla (1725) postavený stavitelem Petrem Pavlem Columbanim. Jen o několik kilometrů dál najdete jedno z nejkouzelnějších míst v ČR.
Od ledna do září prošlo informačním centrem v Litoměřicích, městě na soutoku Labe a Ohře, celkem 35 000 návštěvníků, z toho zhruba 6400 cizinců. Turisty neodradily ani komplikace v dopravě. Úspěch slavila expozice o komikovi Felixu Holzmannovi. Příští rok se ponese ve znamení oslav Karla IV. Informovali o tom pracovníci Centra cestovního ruchu Litoměřice.
V Hukvaldech na Frýdecko-Místecku začala fungovat nová naučná stezka nazvaná Leoš Janáček očima dětí. Přes osm kilometrů dlouhá trasa s devíti zastaveními provede návštěvníky Hukvald místy, kudy známý hudební skladatel chodíval. Informovali o tom spoluautoři projektu Drahoslav Koval a Petr Kuča.
Obrovský rozmach, který v posledních letech zažívá ostravská zoologická zahrada, pokračuje otevřením nové unikátní mokřadní expozice. Ta se nachází až na samotném konci prohlídkové trasy a od tohoto týdne skýtá návštěvníkům ukázku fungování mokřadního ekosystému s ohroženými živočišnými i rostlinnými druhy.