Novinky.cz v obci Hradce
Zobrazit všechny články o obci Hradce
Lanová dráha Jáchymov-Klínovec, jejíž provoz byl zahájen před 50 lety, 15. října 1965, byla dlouhá léta součástí scenérie Krušných hor. Byla také jednou z nejstarších lanových drah v celém Česku. Zub času se však na ní podepsal, loni se lanovka rozjela naposledy.
Jen pár kilometrů pod Strakonicemi se směrem k Šumavě rozprostírá členitá pahorkatina, tvořící podhůří těchto hraničních hor, porostlých na četných místech prořídlými hvozdy. Při cestách po ní se velmi těsné blízkosti od sebe nacházejíc pro turisty přírodně, kulturně i historicky zajímavá místa.
Peruc je malebný městys v Ústeckém kraji s úhlednou návsí lemovaný letitými košatými stromy, vidlicovou zvoničkou „vidlákem“ i sochou sv. Jana Nepomuckého. Romantické vzezření celé návsi dodává i barokní kostel sv. Petra a Pavla (1725) postavený stavitelem Petrem Pavlem Columbanim. Jen o několik kilometrů dál najdete jedno z nejkouzelnějších míst v ČR.
Od ledna do září prošlo informačním centrem v Litoměřicích, městě na soutoku Labe a Ohře, celkem 35 000 návštěvníků, z toho zhruba 6400 cizinců. Turisty neodradily ani komplikace v dopravě. Úspěch slavila expozice o komikovi Felixu Holzmannovi. Příští rok se ponese ve znamení oslav Karla IV. Informovali o tom pracovníci Centra cestovního ruchu Litoměřice.
V Hukvaldech na Frýdecko-Místecku začala fungovat nová naučná stezka nazvaná Leoš Janáček očima dětí. Přes osm kilometrů dlouhá trasa s devíti zastaveními provede návštěvníky Hukvald místy, kudy známý hudební skladatel chodíval. Informovali o tom spoluautoři projektu Drahoslav Koval a Petr Kuča.
Obrovský rozmach, který v posledních letech zažívá ostravská zoologická zahrada, pokračuje otevřením nové unikátní mokřadní expozice. Ta se nachází až na samotném konci prohlídkové trasy a od tohoto týdne skýtá návštěvníkům ukázku fungování mokřadního ekosystému s ohroženými živočišnými i rostlinnými druhy.
Klasikou, o kterou vás neošidí ani tento víkend, jsou v dětském programu pohádkové prohlídky a stezky. Originálnější aktivitou může být turnaj v sudoku, který potrápí nejednu chytrou hlavičku, nebo také architektonická procházka Plzní.
Víkend plný sportu a gastronomických radovánek se může zdát jako ideální. Zvláště pak, když se tento program zpestří kulturním či duchovním vyžitím. Vše nabízí druhý říjnový víkend.
Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku, ve kterém byla léta vystavena Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy, navštívilo v letošní sezóně přes 10 000 turistů. Ve srovnání s loňskem se jejich počet zdvojnásobil. Hlavním lákadlem byly obrazy ze sbírek moderního umění Medy Mládkové a ilustrace Zdeňka Buriana. Informoval o tom krumlovský starosta Tomáš Třetina.
Dětský zábavní park Razulák ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku přivítal v letošní sezóně o 40 procent návštěvníků více než loni. Informoval o tom ředitel Resortu Valachy Tomáš Blabla, který loni areál v údolí Léskové na úpatí sjezdovky Razula otevřel. Turisty zaujala i letošní novinka v podobě fotografické stezky.
O vzniku jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách toho příliš nevíme. Kdysi dávno však byl důležitou pevností, střežící obchodní cestu z Prahy do Horní Falce.
V restauraci Borovka v Borových Ladech, kde nabízejí jako specialitu pralinkové knedlíky, visí na stěně několik černobílých fotek. Jsou na nich obce Bučina a Knížecí Pláně, nejvýše položené osady Šumavy, které zlikvidovali, jako mnoho jiných, agilní zástupci socialismu.
Velkými Karlovicemi se od středy line vůně valašských frgálů. Místní pekařky se již pilně připravují na tradiční Karlovský gastrofestival, který ovládne místní údolí Léskové již o tomto víkendu. A právě frgál jakožto nejznámější valašská specialita v něm bude hrát důležitou roli.
To bylo v dobách, kdy tu prosperoval knihtisk. Není to tak dávno, co vimperská tiskárna produkovala nádherné bibliofilie. Závod Johanna Steinbrennera „velkolepý a svého druhu v Čechách jediný“ zaměstnával přes 300 lidí. „O dovolení k návštěvě je třeba přihlásit se v pisárně“ (z dobového tisku).
Jednu z hlavních dominant turistické oblasti Kladské pomezí tvoří Adršpašsko-teplické skály. Nejznámější jsou dva okruhy propojené Vlčí roklí. Tato procházka je však obvykle bohužel spojená i s davem turistů, kteří se valí ze všech stran. Jak si ale užít Adršpach a přitom se těmto přívalům vyhnout?