Novinky.cz v pohoří Bílé Karpaty

Zobrazit všechny články o pohoří Bílé Karpaty

Matttoniho Kysibl už není, lázeňské ruiny ale pomalu ožívají

Pravobřežní nábřeží Ohře připomíná kulisu válečného filmu, v hlavní i vedlejších rolích jsou budovy někdejších proslulých Lázní Kyselka. Známy byly pod názvem Kysibl, německy Bad Gießhübl. Lázně nedaleko Karlových Varů vděčily za svůj rozmach proslulé Mattoniho minerálce.

Kam o víkendu s dětmi: Zažijte podzim na vesnici, ochutnejte dobroty z dýně

Chtěli byste prožít podzim tak, jak ho prožívali naši předkové? Vyrazte do skanzenu Zubrnice, kde budete mít příležitost a ještě si pochutnáte na sladkých i slaných staročeských dobrotách. Pokud vás spíše láká jiný druh podzimu, můžete dorazit na slavnosti dýní, nějakou si vyřezat a ještě si dopřát třeba polévku.

Tipy na víkend: Na čokoládový festival či za chutěmi Švýcarska

Podzim a pomalu se vkrádající zima je obdobím, kdy nejvíce potěší především plné žaludky. Tento víkend se můžete vypravit hned na několik gastronomických akcí. V Praze se koná 1. ročník festivalu zaměřeného na Švýcarskou kuchyni, do Chebu se vypravte na slavnost zasvěcenou podzimu a do Tábora zase na akci, která se bude věnovat čokoládě.

Klášter v Kladrubech: místo, kde ruku k dílu přiložili Santini i Dientzenhofer

Plzeňsko – jedna z lokalit, kde naleznete několik stavebních pokladů geniálního architekta, zakladatele české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Kladrubský klášter u Stříbra mezi ně neodmyslitelně patří. Jedete-li plzeňskou dálnicí k naší západní hranici, nemůžete jej minout.

O nejhlubší zatopené jeskyni světa v Česku se vědělo už od středověku

Na konci září se Česká republika vryla na geologickou mapu světa. Speleologové totiž odhalili, že se v Hranicích na Přerovsku nachází nejhlubší zatopená jeskyně na planetě. Se svými 404 metry, které ani nejsou finální a pravděpodobně ještě narostou, předčila italskou propast Pozzo del Merro o 12 metrů.

Rozhledna Děčínský Sněžník prošla rekonstrukcí

Nákladnou rekonstrukcí prošla během posledních let rozhledna na Děčínském Sněžníku. Ta patří k nejstarším v Česku, je stará více než 150 let. Město Jílové, kterému rozhledna patří, pořádalo v sobotu u rozhledny u příležitosti jejího znovuotevření slavnost, mimo jiné na ní soutěžili profesionální i dobrovolní hasiči.

Západní Krušnohoří: Magické Vlčí jámy, unikátní vodní příkop a Blatenský vrch s rozhlednou

Blatenský vrch s rozhlednou se tyčí nad bývalým hornickým městem Horní Blatná. Založeno bylo u bohatých cínových nalezišť jako Bergstadt Platten v roce 1532. Postavili ho podle předem připraveného plánu na popud saského kurfiřta Jan Bedřich, který území koupil od pánů z Tetova.

Kopie svatováclavské koruny obohatí krajské sbírky

O nablýskanou kopii svatováclavské koruny obohatil Středočeský kraj svou sbírku cenných exponátů. Originál nechal vyrobit Karel IV. Ke své korunovaci v roce 1347. Koruna byla určena výhradně k ceremoniálním účelům. Nyní je ve správě Pražského hradu.

Tipy na víkend: Vsaďte si na Velké pardubické, ochutnejte dobroty z hub

Tak jako obvykle si druhou říjnovou neděli můžete jít vsadit na svého favorita na koňské dostihy do Pardubic. Pro milovníky hub a houbaření je připravený Houbyfest nedaleko Prahy v Řevnicích a lidé se sportovním duchem vezmou za vděk nočním během v Českých Budějovicích.

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolů, na dětský filmový festival

Druhý říjnový víkend se můžete s dětmi vypravit za sladkým do Kulturního domu Krakov nebo na Cukrové slavnosti v Dobrovických muzeích. Za permoníky se vydejte do podzemí pod Příbramí, dětský filmový festival můžete navštívit v Ostrově na Karlovarsku, a to od neděle.

Dříve zakázaný rybník Olšina láká stále víc návštěvníků

Šumava už dávno není bohem zapomenutým krajem, jak ji popisoval v románech Karel Klostermann. I přes vpád, ne vždy žádoucí, civilizace najdete mnoho míst, která jsou takřka nedotčená, a tedy přímo panenská. Jedním z nich je region rybníku Olšina, donedávna náležející k vojenskému prostoru Boletice.

Krušnohorské Jelení: V místech, kde Brežněv střílel vysokou, postavila česko-indická rodina jurtu

Je to jako zjevení. Po šesti kilometrech cesty nádherně vzrostlým lesem z Nových Hamrů se otevře rozsáhlá kotlina. Tady stávalo Jelení (Hirschenstandt). Pozornost upoutá velká cihlová stavba s přístavkem. Před ní stojí něco naprosto neobvyklého - mongolská jurta.

Zpod Lomnického štítu přes kopec do doliny, kterou objevila hradní paní Beata

Jeden den, jeden výlet a nejkrásnější výhledy na Vysoké Tatry i podtatranskou nížinu nabízí oblíbená túra ze Skalnatého plesa na Zelené, která vyžaduje přece jenom o něco zdatnější turisty.

Velké Karlovice o víkendu provoní frgály, kyselice a zvěřina: začíná Karlovský gastrofestival

Valašskými Velkými Karlovicemi se od čtvrtka linou vůně frgálů, kyselice a zvěřinového guláše. Místní kuchaři se tady už pilně připravují na osmý Karlovský gastrofestival, který se bude v místním údolí Léskové u slovenské hranice konat o tomto víkendu - v sobotu 1. a neděli 2. října.

Zdevastovaný zámek v Boru se podařilo městu zachránit

Tachovsko není zrovna krajem turismu, přestože tu najdete hodně cenných památek. Je tomu i v případě zámku v Boru, v blízkých Vysočanech sídlil bojový útvar ČSLA, vojáci byli ve městě jako doma. Dominantou je romantický zámek, který na přelomu století začal rychle chátrat. Město ho zachránilo.