Kudy z nudy v obci Strážovice
Zobrazit všechny články o obci Strážovice
Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.
Poblíž Křížové cesty se nachází poutní místo s dřevěnou kaplí Svaté Anny a se studánkou s takzvanou Svatou vodou.
Klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou. Ukrývá prostory s velmi vzácnou výtvarnou výzdobou z počátku 18. století. Po roce 1989 byl v klášteře obnoven řeholní život, nyní bydlí bratří v domě na náměstí.
Památný dům s výjimečnou lidovou architekturou pochází z 19. století.
Janáčkova lavička je rozcestí a orientační místo dva kilometry severovýchodním směrem od centra města Hukvaldy.
Barokní stavba z počátku 18. století, která nahradila dřevěný kostel z doby předbělohorské.
Kostel svaté Máří Magdalény v Pustých Žibřidovicích je cennou stavbou z roku 1735. V roce 1958 byl zapsán na seznam kulturních památek spolu s křížem, sousoším Piety z 1.poloviny 19. století a ohradní zdí se vstupní branou.
Barokní kostel z 18. století s pozdně renesančním jádrem, jenž nahradil dřevěný kostel.
Vinařství se nachází v typické vinařské uličce v centru obce Polešovice. Tvoří moderní, svěží, příjemě pitelná a odrůdově čistá vína.
Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald.
Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.
Objekt bývalých uherskohradišťských kasáren, někdejší konírna, znovu slouží veřejnosti, a to jako tržnice s tím nejlepším z regionu. Tržnice nabízí desítky vnitřních variabilních prodejních ploch i venkovních prostor pro sezónní prodej ovoce a zeleniny, medu, marmelád a podobně.
Vinařství se nachází v malebné vesničce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Kopec Svatý Antonínek je významné poutní místo na Jižní Moravě, který je součástí Cyrilometodějské cesty Svatý Antonínek - Velehrad. Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století.
Hřbitovní kaple byla postavena v roce 1839, ale po odsunu sudetských Němců začala stavba rychle chátrat. Dokonce se říkalo, že kapli čeští obyvatelé vypálili, ale zřejmě to byla jen fáma.
Zřícenina hradu, který patřil k největším hradním komplexům na Moravě, vznikl na počátku 14. století.