Kudy z nudy v obci Prokopov

Zobrazit všechny články o obci Prokopov

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.

Slezský Semmering - horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Národní přírodní památka Borový

Jedna z nejpozoruhodnějších lokalit dokumentujících mezotvary i mikrotvary zvětrávání žuly v Českém masivu se nachází u obce Žulová, nedaleko Jeseníku. Zdejší neobvyklé přírodní útvary jsou příčinou dlouhodobého a samovolného rozpadu žuly, který trvá desítky milionů let.

Socha Krista na Olivetské hoře

Na Olivetské hoře mezi Vysokou a Vysokými Žibřidovicemi, nedaleko Hanušovic, stojí socha Krista. Ojedinělé klasicistní dílo z roku 1780 nechal na hoře postavit dědeček známého hudebního skladatele Franze Schuberta.

Srub Na Holém

V sedle (750 m n. M.), jímž prochází silnice z Bartošovic do Rokytnice v Orlických horách, se nachází výjimečně zachovalý objekt těžkého opevnění, pěchotní srub R-S-74 "Na holém," který byl za Mnichovské krize zcela vybaven a vyzbrojen protitankovými kanóny a kulomety.

Křížový vrch v Hustopečích

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.

Kostel sv. Augustina v Sovinci s muzeem řádu německých rytířů ve věži

Ve stínu hradu Sovince stojí klasicistní kostel sv. Augustina z poloviny 19. století. Stavba má přitom své osobité kouzlo a díky své zachovalosti i slohové čistotě je považován za jednu z nejcennějších empírových staveb na Moravě. V jeho věži objevíte expozici o řádu německých rytířů.

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. Zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Zahradní železnice Všechovice

Za nevšední zábavou se můžete vypravit k rodině Šatánkovým do Všechovic na Přerovsku. I přesto, že do Všechovic nikdy nedorazil žádný vlak, vesnicí se ozývá houkání lokomotiv a hlášení nádražního rozhlasu!

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Holandský selský dům ve Veltrusech

Unikátní a provozně ojedinělá stavba byla v roce 2015 celkově opravena. Jednalo se nejen o rekonstrukci holandského selského domu, ale i přístavku.

Hydroelektrárna Nymburk

Jez s elektrárnou v Nymburce je součástí soustavy vodních děl na Labi, kterých je jen na území středních Čech 16. Labe, které hrálo významnou roli v opevnění středověkého města Nymburka, se začalo regulovat roku 1914.

Paraglidingové tandemové lety v v Tchořovicích

Nabízíme pocit z volného letu na tandemu. Jenom vy, vítr a volný prostor všude kolem vás. Zažijete pocit, který mají ptáci, když volně krouží nad krajinou a může se stát, že i nějakého ve vzduchu potkáme.

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.