Kudy z nudy v obci Příchovice
Zobrazit všechny články o obci Příchovice
Prehistoriské hradiště se nachází nad osadou Darebnice 4 km od centra Chocně. Je situováno na ostrohu, který k severu a východu příkře spadá. Bývalé opevněné sídliště lužického lidu popelnicových polí bývalo v době hradištní osídlené Slovany.
Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.
Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.
Chystáte návštěvu Mníšku pod Brdy a rádi byste se o něm a jeho historii něco dozvěděli? Chcete se s přáteli, rodinou projít po městě a přivítali byste odborný komentář místního obyvatele? Domluvte si prohlídku s místními průvodci.
Z kdysi mohutné tvrze se do dnešní doby dochovaly pouze nepatrné pozůstatky. Místo však bylo osídleno daleko dříve - v mladší době hradištní se zde rozprostíralo hradiště. Středověká tvrz stávala v jeho nejzápadnější části a od zbytku ostrohu byla oddělena širokým příkopem.
Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.
Farní kostel sv. Františka Serafinského v barokním slohu byl postaven v letech 1729 – 33 na místě původního dřevěného kostela. Z převážně rokokového zařízení vyniká oltářní obraz představující stigmata sv. Františka, který je připisován Petru Brandlovi.
V městských lesích Jáchymova naleznete 22 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.
Muzeum se sbírkami geologie, paleontologie, archeologie a etnografie se nachází na choceňském zámku. Renesanční stavbu nechal vybudovat Zikmund ze Šelmberka v 16. století, ale během času několikrát vyhořel a také byl vydrancován Švédy. Dnešní podobu zámek získal po roce 1829.
Přírodní památka Meandry Lučiny se nachází na jihozápadním okraji města Havířova, kolem toku řeky Lučiny. Tato oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1991 a tvoří ji tok řeky Lučiny, který na tomto území vytvořil přirozené meandry, na které navazují mokřady s lužním porostem.
Choceňská věž (Karaska) byla postavena v polovině 14. století spolu s druhou věží a bránou, které však roku 1844 vyhořely a byly zbourány. Dochovala se tedy pouze Karaska, která sloužila zároveň jako zvonice, vězením a hláska.
Náměstí Přemysla Otakara II. Je dominantním prostorem města a živou obchodní zónou. Má čtvercový tvar a je přístupné 12 ulicemi, vždy dvěma v rozích a jednou boční z každé strany. Původně uprostřed náměstí stálo 10 domů, později dvě kašny.
Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.
Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě, z konce 13. století, je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. V průběhu své existence několikrát vyhořel, do dnešní podoby byl upraven roku 1892 až 1899 v novogotickém stylu.
Nevelká svatyně zbudovaná v klasicistním slohu stojí nad pramenem údajně zázračně uzdravující vody, která je opředena četnými legendami. Dnešní kaple byla postavena roku 1819, avšak bez stavebního povolení, které se podařilo dořešit až roku 1839.