Kudy z nudy v obci Příchovice
Zobrazit všechny články o obci Příchovice
V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.
Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.
Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List je k dispozici na recepci zámku Křtiny.
Zámecké expozice v Ptetíně nedaleko Merklína a Staňkova na Plzeňsku seznamuje s životem učitele Josefa Kožíška, ale i dalších významných (a někdy i možná trochu neznámých) osobností tohoto kraje.
Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.
Větrný zámeček najdete v Moravském Krasu nad obcí Petrovice na Kněží hoře. Je to kulturně-historická památka ze začátku 15. století. Větrný zámeček je zcela nově zrenovovaný, obklopený velikou okrasnou zahradou a nabízí všem hostům maximální komfort.
Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.
Minimuzeum čs. Opevnění z let 1935 – 1938 se nachází na kopci Spravedlnost, cca 1 km severně od obce Bohutice nedaleko Moravského Krumlova. Jedná se v podstatě dva zpřístupněné řopíky s označením A-140 a A-120.
Řopík číslo 45 se nachází jižně od obce Dyjákovice. Objekt je zajímavý tím, že má přístavek u vchodu, který sloužil jako dodatečná ochrana vchodu proti postřelování z tehdy ještě rakouského území, ze kterého se dal snadno odstřelovat vchod.
Pěchotní srub nedaleko Dyjákovic byl postaven v rámci československého předválečného opevnění. Plně uveden do provozu byl ale až po válce. Armáda tento objekt využívala až do devadesátých let.
V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.
Jízda na koni v Prostřední Bečvě je určena pro všechny věkové kategorie, včetně dětí již od 3 let. Dále je zde k dispozici jezdecký klub, ustájení koní, krytá jezdecká hala s překážkovým materiálem nebo posezení v místním baru.
Chodníky naboso v Růžové vznikly jako součást bylinkové mýdlárny Rubens a mají stejné myšlenkové naladění. Vytvořením chodníků naboso chtěli v mýdlárně navázat na naše prapra, kteří chodili běžně bosky a dopřát tak lidem návrat „k normálnu".
Půjčovnu koloběžek a elektrokoloběžek Kras najete v Blansku, v CHKO Moravský kras. K dispozici jsou zde čtyři typy koloběžek - motorové Nitro, Perut a nemotorové Master a Quick Platinium.
Děkanský, původně gotický, kostel ze 14. století se poprvé zmiňuje roku 1382 jako farní. Renesanční věž byla přistavěna roku 1541, což připomíná letopočet vytesaný do pískovcového překladu nad vchodem do věže a znak Jana III. Z Hazmburka na severní straně věže.