Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun

Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun

Putování údolím Bílého Halštrova

Naučná stezka Údolím Bílého Halštrova.

Obřadní síň u židovského hřbitova v Břeclavi

Na okraji břeclavského židovského hřbitova stojí budova Obřadní síně v neogotickém stylu. Stavba byla spolu s budovou hrobníka postavena v 19. století z glazovaných tvarovek z Poštorenské keramičky.

Rozhledna Vysoké Pole na Valašsku

Mezi Vysokým Polem a Vlachovou Lhotou na Valašsku najdete 483 m vysoký kopec, na kterém vyrostla v roce 2022 rozhledna Vysoké Pole zlínského ateliéru M.aus Architects. Od stejnojmenné obce k rozhledně vede také cyklostezka.

Naučná stezka Ohře v Lounech

Krátká procházka podél Ohře od Jiráskových mlýnů k Loutkovému divadla, kde na třech informačních panelech najdete informace o řece Ohři, břehovém porostu a stavbách na stezce.

Ptačí pozorovatelna Starý Přísecký rybník

Pozorujete rádi naše opeřence? Pak musíte zavítat k Starému Příseckému rybníku na Jihlavsku. Masivní dřevěná stavba na jihozápadním okraji rybníka umožňuje pozorování ptactva po celý rok. Rybník se nachází nedaleko Příseky mezi Jihlavou a Brtnicí.

Smírčí kříže v obci Protivec na Žluticku

Protivec je známý všem milovníkům drobných památek, zejména pak tajemných smírčích křížů. Jedná se o kamenné kříže postavené na místě, kde došlo k hrdelnímu zločinu nebo neštěstí. Na katastru obce Protivce se nalézají hned tři tyto památky.

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

Vila Hanse Turby v Mariánských Lázních – městská knihovna s lázeňskou historií

Krásná vila v Mariánských Lázních byla postavena roku 1903 pro vyhlášeného městského lékaře a později starostu Hanse Turbu. V jejích zdech pobýval při lázeňském pobytu roku 1913 Sigmund Freud s rodinou. V jedinečné stavbě dnes sídlí městská knihovna.

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!

Vinařská stezka na Kuksu

Historický vinohrad byl nakonec obnoven roku 2005 na místě zvaném „Nad zámkem“, kde také začíná Naučná vinařská stezka. Návštěvníci se na ní seznámí s historií i současností vinařství, s prací na vinohradu, informační tabule vysvětlují odlišnosti jednotlivých odrůd vinné révy.

Sídliště Vinice v Plzni

Nedaleko plzeňské zoologické zahrady, na Severním Předměstí, se nachází sídliště Vinice. Vzniklo na konci 80. let 20. století a odkazuje na pěstování révy vinné v této oblasti kdysi dávno v minulých staletích.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Ovčí přístřešek – vyhlídková věž v Kryštofově Údolí

V Kryštofově Údolí najdete zajímavou rozhledničku pojmenovanou Ovčí přístřešek. Otevřená je pouze za suchého počasí, vstupné na věž je dobrovolné.

Kameny zmizelých v Poličce

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku, jež mají připomínat osudy těch, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Polička postupně instaluje 33 kamenů v upomínku těm, kteří byli z města odvedeni a již nikdy se domů nevrátili.

Husitská mohyla v Hořicích

V Hořicích najdete na jih od nádraží Husitskou mohylu neboli Mohejlík v podobě husitského válečného vozu. Je připomínkou místa, kde se konala v roce 1423 bitva.