Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun

Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun

Špýchar v usedlosti Myštice

Špýchar je součástí areálu nevelké vesnické usedlosti v jihočeských Myšticích. Jedná se o samostatně stojící zděný špýchar, který v r. 2022 prošel celkovou rekonstrukcí krovu vč. Původní krytiny z došek a šindelů.

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify

U obce Herlify v nivě řeky Šlapanky se nachází lužní les a mokřadní louky. V lužním lese převažuje olše lepkavá a vrby, doplněné keřem střemchou obecnou, v podrostu se vyskytují ohrožené rostliny, např. Ďáblík bahenní, bledule jarní a další.

Mezinárodní pěší stezka okolo řeky Dyje

Stezka je určená pouze pro pěší turisty. Leží asi dva kilometry od rakouského Hardeggu. Na čtyřech kilometrech provede turisty podél Dyje po české i rakouské straně hranice.

Archeologická lokalita Modrá – Na Díle

Odkryté základy kostela, objeveného v roce 1911, jsou předmětem sporů historiků. Část má za to, že jde o kostel postavený za iroskotských misií, tedy před příchodem Cyrila a Metoděje někdy v první poloviny 9. stol. Navštivte tuto archeologickou lokalitu a prozkoumejte tajemství minulosti!

Archeologická lokalita Uherské Hradiště – Výšina sv. Metoděje

V místech, kde se vytvářely stopy dávné historie, můžete navštívit volně přístupnou archeologickou lokalitu z 9. století. Ta patří k jednomu z míst, kde mohl údajně být hrob svatého Metoděje.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou je původně gotický, barokně za účasti Jana Santiniho přestavěný kostel, který je součástí bývalého kláštera.

Vyhlídka v místě nedostavěného památníku Brněnsko-bratislavské operace u Křepic

Atypická stavba památníku památník bratislavsko-brněnské operace v Křepicích nebyla nikdy dokončena. Původní projekt byl velkolepý. Po roce 1989 se z památníku stalo chátrající torzo. Obec se po letech rozhodla, že originální rozhlednu dokončí.

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka

Víte, kde se nachází střed České republiky? Těchto středů u nás existuje několik a jejich poloha se liší podle definice určení. Takže si můžete vybrat, ke kterému z nich se rozhodnete vydat. A udělat by to měl každý, koho zajímají geografické a historické souvislosti naší země!

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.

Muzeum v přírodě Zubrnice – stálá expozice Chmel, který stavěl domy

Stálá expozice na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 představuje pěstování chmele v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti.

Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.

Via Czechia – Centrální stezka

Centrální stezka je třetí nejdelší samostatnou trasou Via Czechia, spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede přibližně centrem země. Stezka prochází přes několik středových bodů ČR: geometrický střed v Číhošti, střed diagonál v Golčově Jeníkově a střed podle hranic v Senešnici.

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal

Nová lávka pro pěší přes řeku Dyji je symbolem spolupráce národních parků Podyjí a Thayatal a umožňuje turistům seznámit se s unikátním prostředí tak, jak jej vytváří sama příroda – bez hranic.