Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun

Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun

Sjezdy na kárách v Krušných horách

Bezmotorové čtyřkolky s pohonem na lidskou sílu pomocí šlapek vás svezou Bezručovým údolím. Pojedete z kopce dolů a vychutnáte si sjezd až do údolí. Káry jsou naprosto ekologické, s pohonem na lidskou sílu, pomocí šlapek.

Cyklostezka Svratka – Herálec

Město Svratku ve Žďárských vrších propojuje cyklostezka se sousedním Herálcem. Stezka měří přibližně 3 kilometry, přes řeku a mokřad ji převádí dřevěný most dlouhý víc než 70 metrů.

Parkánová bašta v Telči

Součástí městského opevnění v Telči byly i bašty. Poslední dochovanou románskou baštu můžeme vidět z ulice Krátké u Horní brány, kolem dnes již mělčího příkopu jdeme ulicí Na Parkaně.

Horní brána v Telči

Horní neboli Velkou bránu v Telči tvořily dvě průjezdné věže z obou stran příkopu. Vnější brána je doposud zachovaná, tvoří ji jednopatrová budova z 2. poloviny 16. století, zdobená sgrafitem.

Dolní brána v Telči

Z náměstí Zachariáše v Telči můžete vyjít Dolní bránou neboli malou bránou přes hráz Štěpnického rybníka.

Městské hradby v Telči

Hradby v Telči vznikly ve 14. století, byly původně asi 9 m vysoké, v 17. století pak zvýšeny na 10,5 m a ukončeny římsou.

Bývalá synagoga v Telči

Nedaleko náměstí v Telči naleznete budovu bývalé synagogy, která v 19. století vyhořela, pak byla přestavěna a následně v druhé světové válce bylo její vybavení zcela zničeno nacisty. Pro budovu se hledá využití, mohla by být obnovena.

Kašna se sochou Siléna v Telči

Kamenná šestiboká tzv. Horní kašna je situována ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na místě původní dřevěné kašny.

Kašna se sochou sv. Markéty v Telči

Uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se nachází renesanční kamenná šestiboká kašna, tzv. Dolní. Je památkově chráněna.

Po stopách dřeva, železa a lidí – za historií Těšínského Slezska

Poznejte nejen hutnickou historii Těšínského Slezska. Nová tematická trasa představuje 16 zajímavých míst spjatých s historií dřeva, železa a lidí, a to v české i polské části Těšínského Slezska.

Muzeum Bílý dům na Slovanském hradišti v Mikulčicích

V areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích vzniklo muzeum „Bílý dům“, které bude od sezóny 2024 prezentovat historii a současnost archeologického výzkumu Velkomoravské říše jako předního významného centra Velké Moravy.

Městské hradby v Táboře

Hradební systém kolem centra Tábora je dodnes jeho chloubou. Vznikl kolem poloviny 15. století. Dnes jsou městské hradby chráněnou památkou.

Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže – špitál a kaple sv. Alžběty v Táboře

Areál tvořený budovou bývalého špitálu čp. 285 se středověkými základy a budovou cenné kaple sv. Alžběty z roku 1718 se nachází na Špitálském náměstí v historickém jádru města Tábor. Budova je památkově chráněna.  Dnes slouží pravoslavné církvi.

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře

Na náměstí v Táboře stojí socha Jana Žižky z Trocnova. Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora.

Stará radnice v Táboře

Táborská radnice se řadí k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech. S jejím budováním se začalo pravděpodobně v prvních letech 16. století, kdy městská rada nechala strhnout tři domy na západní frontě náměstí.