Kudy z nudy ve městě Moravský Beroun

Zobrazit všechny články o městě Moravský Beroun

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi (sv. Františka Serafinského) byl postaven v letech 1679–85 podle návrhu Jeana-Baptisty Matheye.

Kamenná panoramatická mapa s lavičkou ve Filipově Huti

Vyhlídkové místo vzniklo ve Filipově Huti na modravsku. Jedná se o několika tunový blok mrákotínské žuly, do něhož ručně vysekaly kamenosochaři ze střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České z Českého Krumlova panoramatickou mapu.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Vyhlídka Kozí bouda u Bukovce

Vyhlídka pojmenovaná Kozí bouda nabízí krásný pohled na stáčející se Berounku, okolní lesy a nedaleký Bukovec.

Naučná stezka Bludovská stráň

Okružní naučná stezka Bludovská stráň na Šumpersku prochází téměř tři kilometry dlouhým zalesněným srázem na okraji nivy říčky Desné jihovýchodně od Bludova. Je značena žlutým turistickým značením a je dlouhá necelých 5 km. Součástí stezky je i rozhledna Brusná.

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě z Loyoly

Bývalý jezuitský kostel svatého Ignáce z Loyoly je barokní perlou Jihlavy! Byl postaven v letech 1683-89 italským stavitelem Jacopo Braschou. Rozměrnou nástropní fresku namaloval v roce 1717 Karel Töpper, zajímavý ilusivní oltář je dílem Adama Lauterera, Josefa Kramolina a Františka Moldingera.

Naučná stezka Bučín

Naučnou stezku nazvanou Bučín otevřely Lesy ČR v blízkosti obcí Tetčice a Omice v okrese Brno-venkov, v Jihomoravském kraji v roce 2010.

Jihlavské vily

Soubor domů zahrnujících vily v ulicích Dvořákova, Jana Masaryka, Vrchlického a Jiráskova.‍.

Národní dům v Hradci nad Moravicí

Národní dům v Hradci nad Moravicí prochází kompletní rekonstrukcí. Znovuotevření je plánováno začátkem roku 2024.

Kostel sv. Ondřeje Nelahozeves

Kostel sv. Ondřeje v Nelahozevsi byl postaven v první třetině 14. století, současná podoba pochází z 19. století. V interiéru se nacházejí pozdně gotické kamenické články, vybavení pochází především z 18. století. K areálu kostela patří také dřevěná zvonice a oplocení s brankami.

Naučná stezka K Jezernímu dolu

Naučná stezka se nachází se u obce Čermná v lokalitě budoucího zpřístupněného důlního díla Jezerní důl.

Jezerní důl – Rodrigezův hrob

Jezerní důl je báňskou památkou související s dobýváním břidlice. Nachází se v místě, které spadá pod město Budišov nad Budišovkou.

Venkovský ateliér a galerie Míly Doleželové a Jiřího Mareše v Klátovci

Tradiční venkovská chalupa č. P. 26 v Klátovci představuje ukázku lidové architektury západní části Českomoravské vrchoviny z poloviny 19. století. Je úzce spjata s životem a tvorbou uměleckého manželského páru Bohumily Doleželové a Jiřího Mareše. Od roku 2023 je budova kulturní památkou.

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla

Prostor mezi Národním divadlem a Novou scénou Národního divadla v Praze se od roku 2016 jmenuje náměstí Václava Havla. Náměstí oživuje instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě 160 cm velkého žulového srdce.