Kudy z nudy ve městě Mirotice

Zobrazit všechny články o městě Mirotice

Památník architekta Adolfa Loose v Liberci

Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.

Ludvíkovské skalní město v Jeseníkách

U Ludvíkova nedaleko Vrbna pod Pradědem se nachází rozlehlá skalní oblast. Zahrnuje skály nad hřbitovem i další v okolí hor Plošina, Žárový vrch, Vysoká hora a Na Vyhlídce. Mezi skálami nejblíže k obci Ludvíkov vede zajištěná stezka. Turistům se otevře na jaře 2021.

Horské sedlo Bumbálka v Beskydech

Horské sedlo a osada Bumbálka (850 m) leží v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny na hranici mezi ČR a Slovenskem. V blízkosti se nachází hraniční přechod se Slovenskem. Místo je významným turistickým a lyžařským centrem.

Kostel sv. Jakuba Většího v Lhenicích

Kostel svatého Jakuba Většího v jihočeských Lhenicích má raně gotický původ, který sahá do 14. století. Barokní přestavba se uskutečnila ve 30. letech 18. století. K posledním úpravám došlo roku 1904.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.

Lom Antonka u Kamenice nad Lipou

Průhledná azurově modrá voda láká milovníky koupání v přírodě do zatopeného lomu u Kamenice nad Lipou. Lom Antonka, jinak také Zámečníkův lom nabízí krásné koupání, i když voda je zde studenější. Pohybuje se kolem 21°C.

Ticháčkova kaple u Police nad Metují

Původní zelená kaplička byla postavena již roku 1897 z darů poutníků na místě, kde dočlo ke zjevení Panny Marie. V roce 2010 však bohužel podlehla požáru. Obnovena potom byla v letech 2011–2012.

Mohyla Jana Jakuba Ryby u Rožmitálu pod Třemšínem

Místo v lese u obce Voltuš nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku připomíná místo tragického skonu českého hudebního skladatele a pedagoga Jana Jakuba Ryby (1765–1815). Autor České mše vánoční si zde dne 8. dubna 1815 podřezal žíly břitvou.

Pramen říčky Pilávky se sochou víly

Říčka Pilávka pramení nedaleko obce Hvozd na Prostějovsku. Samotný pramen se ukrývá v lese a nevede k němu žádná značka. Když jej ale objevíte, překvapí vás zde socha víly Pilávky, kterou dle pověsti zaklela lesní čarodějnice.

Mini rozhledna Pičhora u Dobřichova

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V blízkosti rozhledny najdete žárové pohřebiště.

Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích

Bílý kostel stojí přímo na sídlišti mezi panelovými domy byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. U kostela je i kavárna nebo společenský sál.

Kamenná brána v Broumovských stěnách

Kamenná brána patří k symbolům Broumovských stěn. Je pět metrů široká a pět metrů vysoká. Staří těchto pískovcových bloků se odhaduje na několik milónů let, dříve se zde nacházelo moře a postupem času eroze vytvořila tento přírodní úkaz.

Zámek v Horní Cerekvi

Zámek býval vodní tvrzí, která byla v letech 1411 - 1655 renesančně přestavěna. Barokní úpravy zámku proběhly za Františka Ferdinanda z Khuenburgu a do dnešní podoby nechal zámek v roce 1734 upravit hrabě Maxmilián z Regalu.

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Píčův statek v Příhrazských skalách nedaleko Dnebohu připomíná spíše tvrz. Do dvora se vstupuje mohutnou bránou. Příčinou zkázy největšího statku široko daleko byla politická situace po roce 1948, kdy byli obyvatelé vyhnáni a uvězněni, statek byl opuštěn a postupně rozebírán.