Kudy z nudy ve městě Meziměstí

Zobrazit všechny články o městě Meziměstí

Netopýři v Chýnovské jeskyni – unikátní zimoviště netopýrů

Jedna z prvních veřejnosti zpřístupněných jeskyní na území Čech a Moravy bývá někdy příznačně přezdívána Malovaná. K zimnímu spánku se tu ukládá až deset druhů netopýrů a jde o jedno z největších známých zimovišť netopýra řasnatého u nás.

Netopýři ve Flascharově dole

Unikátní důlní dílo, zpřístupněné pro veřejnost od července 2020, přivádí návštěvníky do Krajiny břidlice v Nízkém Jeseníku. Největší lákadlo tu představuje tzv. Oderská vrása. Štoly jsou významným zimovištěm letounů. Dosud zde bylo zaznamenáno sedm druhů netopýrů a jeden druh vrápence.

Netopýři v podzemí dolu Mauritius

V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.

Netopýři ve štole Johanne

Největší důl historického těžebního revíru Zlatý Kopec, kde se vzácné kovy dobývaly od 16. století patří mezi významná místa podzimního rojení a zimování netopýrů. Zaznamenáno zde dosud bylo devět druhů těchto pozoruhodných živočichů.

Netopýři v dole Jeroným

Unikátně zachovalý středověký důl na území obce Rovná na Sokolovsku patří mezi nejvýznamnější technické památky svého druhu v Evropě. Cínové štoly jsou zároveň sídlem vzácných živočichů. V době podzimního rojení a během zimování tu bylo zaznamenáno celkem 10 druhů netopýrů.

Rezervace divokých koní Janovský mokřad u Nýřan

Janovský mokřad se nachází vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci obývají divocí koně a mladé jalovice praturů. Pomáhají zde spásáním trávy pečovat o cenný biotop.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Rybník Pardoubek v Lázních Bělohrad

Rybník Pardoubek býval společně s nedalekou Bažantnicí oblíbeným výletním místem Lázní Bělohrad. Rybník Pardoubek má rozlohu téměř 3 ha.

Středisko volného času Lužánky

S Lužánkami se zabavíte také za hranicemi vašeho domova. V Brně i okolí jsou připravené interaktivní procházky s úkoly, tematické stezky třeba vánoční, s naukou o první pomoci, s poznáváním hodin, brněnských zákoutí, a to pro předškoláky i starší děti.

Vyhlídkový chodník v korunách lip u Čisté

Vyhlídka Fajmonova lípa z roku 2021 má podobu vyhlídkového chodníku, který se obtáčí kolem dvou lip. Jednou z nich je Fajmonova lípa, která je stará odhadem 250 nebo až 350 let. Několikrát byla poškozena bleskem, nejhorší rána však přišla v roce 2015, kdy ji někdo úmyslně zapálil.

Železniční most přes Orlík u Červené nad Vltavou

U obce Červená se nachází 253 m dlouhý železniční most přes řeku Vltavu. Jedná se o nejvyšší železniční most v ČR. Jeho výška nad dnem údolí je 68 m, ovšem nad hladinou vodní nádrže Orlík jen 35 m.

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Arboretum Osina

Arboretum, které vyroste v sousedství vojenského újezdu Březina, bude zajímavé tím, že v něm vysadí stromy z celého světa. Porostou tam evropské, asijské i euroasijské druhy dřevin, rostliny severní Ameriky i stromy severní Afriky.

Keltské oppidum České Lhotice

Oppidum keltského kmene Bójů se nachází nedaleko obce České Lhotice u Nasavrk. Obýváno bylo zhruba v době 150 až 50 let před Kristem, tedy v mladší době železné (tzv. Době laténské). Jeho výměra byla přibližně 20 ha a bylo obchodním centrem oblasti.

Lom Seč u Rudice

Pískovcový lom Seč v Moravském krasu láká všechny milovníky přírody, jelikož doslova hraje desítkami barev. Původně se zde těžily keramické písky. Okolo lomu vede naučná stezka Rudické doly.