Kudy z nudy ve městě Meziměstí

Zobrazit všechny články o městě Meziměstí

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček, muzeum fotografie, kavárna a kinosál.

Historický meteorologický sloup v Plzni

Krásný meteorologický sloup se nachází v Kopeckého sadech, v centru Plzně. Zájemci si zde mohou přečíst údaje o tlaku, vlhkosti, teplotě vzduchu a samozřejmě i přesný čas. Navíc se na sloupku nachází otáčivá mapa hvězdné oblohy, na níž je vždy nastavena aktuální večerní obloha pro Plzeň.

Meteorologický sloup v Krnově

Kromě vlasového vlhkoměru je meteostanice ve Smetanových sadech vybavena teploměrem, barometrem (přístrojem k měření atmosférického tlaku) a termohygrografem, což je přístroj, který v průběhu týdne zaznamenává teplotu a relativní vlhkost na záznamový papír.

Historický meteorologický sloup ve Františkově Lázních

Meteorologický sloup byl v době svého vzniku významným veřejným informačním místem pro lázeňské hosty a ostatní veřejnost. Naměřené a prezentované klimatologické údaje na tomto sloupu vypovídaly o momentálním klimatu v lázních, které bylo důležité i z hlediska léčebných procedur lázeňských hostů.

Pöttingovský palác na Starém Městě

Pöttingovský palác, palác Unitaria či Žlutý dům je barokní stavba v Karlově ulici, vzniká přestavbou původně gotických domů. Přestavbu roku 1726 pravděpodobně provedl Jan Blažej Santini-Aichel. . Palác vlastní Náboženská společnost českých unitářů.

Mokřadní biotop v Čejči na místě ledovcového jezera

V Čejči na Hodonínsku se podařilo obnovit biotop v místech, kde bývalo ledovcové jezero. Obnovené mokřady tvoří dvě vysychavá jezírka a jedno se stálou vodní hladinou. Místo si oblíbila řada živočichů (brouci, plazi, obojživelníci a ptáci), domov zde našli i vzácní čápi.

Kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši

Barokní kostel nechal postavit na konci 18. století kníže z Colloredo-Mannsfeldu František Gundakar I. Na místě původní loretánské kaple Panny Marie. Hlavní oltář zdobí obraz Nejsvětější Trojice z roku 1867 od malíře Josefa Hellicha.

Vrápenci i netopýři na zámku Lešná

V Zoo Zlín se nesetkáme jen s exotickými zvířaty, ale i se vzácnými létajícími savci z naší přírody. V areálu zoo se nachází zámek Lešná, jehož půdy si oblíbili kriticky ohrožení vrápenci malí a další dva druhy netopýrů. V blízkém okolí zámku byl potvrzen výskyt celkem osmi druhů letounů.

Netopýři v Moravském krasu

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve stř. Evropě Navštívit lze jen malou část objevených prostor. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.

Netopýři ve Zvířeticích

Sídlo vystřídalo v průběhu staletí mnoho podob – původní gotický hrad se stal renesančním zámkem, později rozšířeným o barokní dostavby, aby se nakonec proměnil v romantickou zříceninu. Zdejší rozvaliny lákají kromě lidských návštěvníků také netopýry. Celkem zde bylo zjištěno 9 druhů.

Netopýři na zámku Bučovice

Sídlo vystavěné slavnými mistry ve službách pana Jana Šembery Černohorského z Boskovic je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství u nás. Na prohřátých půdách tu každé léto o svá mláďata pečují samičky netopýra velkého.

Netopýři na zámku Valeč

Barokní zámek obklopený romantickým parkem a honosící se sochařskou výzdobou od slavného Matyáše Bernarda Brauna skýtá po celý rok útočiště ohroženým netopýrům. Zaznamenáno tu bylo 12 druhů. Zimu přečkávají v historických pivovarských sklepích jde o nejvýznamnější známé zimoviště Doupovských hor.

Netopýři na hradě Lukov

Zřícenina gotického hradu opředeného mnoha pověstmi je obklopena krásnou přírodou Hostýnských vrchů. O pokladech ukrytých v hradním podzemí se můžeme jen dohadovat, o jeho obyvatelích však víme více. Každoročně tu totiž zimují netopýři – nejčastěji netopýr černý, ale i další druhy.

Netopýři na hradě Lichnice

Romantická zřícenina s rozhlednou láká poutníky nádhernými výhledy do kraje. Ale ani v zimě není úplně opuštěná, obývají ji tajuplní noční tvorové. Ve zdejších sklepích každoročně tráví svůj zimní spánek vrápenci malí a několik druhů netopýrů.

Netopýři na zámku Libochovice

Rodiště slavného přírodovědce a filosofa J. E. Purkyně obklopené rozsáhlou zahradou a parkem dnes poskytuje útočiště vzácným a tajuplným obyvatelům. Zámecká sklepení si za svůj zimní úkryt vybrali vrápenci malí.