Kudy z nudy v obci Javornice

Zobrazit všechny články o obci Javornice

Rodný dům Josefa Hlávky v Přešticích

Josef Hlávka je bezesporu nejslavnější přeštický rodák. V Hlávkově ulici nedaleko barokního chrámu dodnes stojí jeho rodný domek.

Městská vyhlídková věž - Jindřichův Hradec jako na dlani

Věž, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie, je gotického původu a pochází ze 14. století. Měří 68,3 m, z toho báň téměř 24 m. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 m a octne se přitom ve výšce 513 m n. M.

Jindřichohradecká Nežárecká brána

Nežárecká brána (dříve též Linecká nebo červená) je původní středověká brána o dvou gotických a jednom renesančním patře. V 19. století brána opatřena hodinami. Najdete ji nedaleko státního hradu a zámku, na Balbínově náměstí, pár kroků z městského centra Jindřichova Hradce.

Kurzy bruslení pro dospělé i děti

Pravidelné i jednorázové kurzy in-line bruslení pro začínající i pokročilé, kteří se chtějí jen něco nového přiučit.

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.

Kostel sv. Michaela archanděla v Poličce

Kostel sv. Michaela, archanděla, umístěný ve hřbitovním areálu na západním okraji historické části památkové zóny města Poličky, spolu s kostnicí a zvonicí tvoří významný architektonický soubor.

Zřícenina hradu Starý Herštejn

Starý Herštejn stojí na jednom z kopců v Českém lese uvnitř přírodní rezervace Starý Hirštejn. Z hradu se dochovaly zbytky valu a příkopů, které dříve chránily předhradí.

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni

Bývalý augustiniánský klášter se nachází v obci Pivoň přibližně 5 km jihozápadním směrem od Poběžovic. Nejzajímavější částí kláštera je presbytář jednolodního kostela Zvěstování Panny Marie, jenž je datován do období vzniku kláštera tedy poloviny 13. století.

Apartmán Lipno

Apartmán Lipno se nachází v obci Loučovice pod přehradní nádrží Lipno. Počátek osady Loučovice se datuje do první poloviny 14. století, kdy je již osada vedena jako majetek kláštera ve Vyšším Brodě.

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Poběžovicích

Kostel je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože jsou jeho dochované zbytky v havarijním stavu. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.

Řeka Oslava - oblíbená řeka Českomoravské vrchoviny

Jednou z nejvýznamnějších řek Českomoravské vrchoviny je řeka Oslava, která na svém toku vytváří několik krajinářsky velmi hodnotných úseků. Je vyhledávaná kvůli krásné přírodě, která se zachovala díky těžké dostupnosti údolí zaříznutého hluboko ve skalách a kopcích.

Řeka Rokytná - pravostranný přítok Jihlavy

Jedním z pravostranných přítoků řeky Jihlavy je řeka Rokytná. Délka jejího je činí 88,2 km. Řeka má množství jezů většinou nesjízdných a ve střední části pak protéká CHKO Rokytná.

Rozvaliny hradů Sokolčí a Pořešín

Staveništěm hradu Pořešín se stal konec skalnaté klesající ostrožny ležící v nadmořské výšce 533 m. N. M. Jihovýchodně od stejnojmenné vsi. Sokolčí stával u obce Děkanské Skaliny na ostrohu nad údolím Černého potoka.

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Hrad Louzek

Hrad Louzek byl vystavěn asi na přelomu 13. a 14. století na ostrohu mezi řekou Malší a potokem, kdysi zvaným Katzbach, na ochranu staré zemské stezky vedoucí z Budějovic do Rakous.