Kudy z nudy ve městě Dobruška

Zobrazit všechny články o městě Dobruška

Zaniklá renesanční radnice v Horním Slavkově

Až do poloviny 20. století se dochoval ojedinělý ráz ryze renesančního Horního Slavkova.

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 - 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.

Kaple sv. Barbory v Duchcově

Barokní kaple, umístěná naproti rybníku Barbora, byla postavená litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem, jako hřbitovní kaple.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově je barokní zámecký kostel nacházející se v historickém centru města.

Proboštství Křižovníků s červenou hvězdou v Chlumu sv. Maří

Poutní kostel obklopený areálem proboštství Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou stojí na místě gotického kostela z konce 15. století.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří

Barokní kostel stojí na místě, kde původně stával od 12. století kostel gotický. Ten však přestal velikostí vyhovovat a tak v roce 1721 začala jeho přestavba do nynější podoby.

Městské muzeum a galerie Knížecí dům

Budova Knížecího domu v dnešní podobě pochází z přelomu 16. a 17. století. Jedná se o městský palác nižší šlechty. V současné době zde sídlí muzeum a galerie, konají se zde výstavy, koncerty, přednášky a besedy.

Nejstaršího čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo najdete na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864.

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí

Zámek Nový Falkenburk je dnes součástí Jablonného v Podještědí. Kdysi zde stávala tvrz, která zanikla ještě během první poloviny 15. století.

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Voda ze Zdislaviny studánky má údajně léčivou sílu.

Lovecký zámeček Pachtů z Rájova v Jablonném v Podještědí

Zámeček dal postavit kolem roku 1700 Jáchym Pachta z Rájova, pán na Novém Falkenburku a Velkém Valtinově.

Městské opevnění v Moravském Krumlově

Zbytek hradeb v jádru města pochází ze 13. století a vymezují středověké jádro města Moravský Krumlov. Kromě nich tvořilo součást opevnění i hrad (dnešní zámek) a samotný meandr řeky Rokytné.

Chrám Pokoje v Hrádku nad Nisou

Někdejší luterský kostel v Hrádku nad Nisou vznikl ve slohu saské novorenesance na přelomu 19. a 20. století.

Židovský hřbitov v Moravském Krumlově

Dobu vzniku nelze stanovit přesně, ale založeno muselo být nejpozději v 16. století. Nejstarší existující náhrobek je datován rokem 1613. Celkově se na ploše hřbitova nalézá 406 náhrobků.

Klášter s kostelem sv. Bartoloměje v Moravském Krumlově

Založení významné architektonické památky kláštera spadá do 2. poloviny 14. století, kdy zde působil řeholnický řád augustiánů. V době husitských válek byl klášter opuštěn.