Kudy z nudy v obci Babylon

Zobrazit všechny články o obci Babylon

Sýpka ve Lvové u zámku Lemberk

Objekt barokní zámecké sýpky je situován při cestě k zámku Lemberk. Literatura klade dobu jeho vzniku do 17. století. Mapa stabilního katastru z roku 1843 zachycuje stavbu v širším půdorysu s hospodářskou částí, ubouranou ve druhé polovině 20. století.

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Kloboucký rodák Josef Bratmann (1848–1924) byl úspěšným vídeňským podnikatelem. Projekt vily pro něj zpracoval jiný zdejší rodák, Hubert Gessner (1871–1943), jeden z nejvýznamnějších středoevropských architektů první poloviny 20. století.

Železniční kuriozita: peážní trať u zaniklé obce Fukov

Kdysi převážně německá obec Fukov / Fugau byla zbořena roku 1960. Dnes ji připomíná jen hřbitov, boží muka a secesní vodárna.

Santiniho cyklotrasa Vysočinou

Cyklotrasa je vhodná jako jedno či dvoudenní výlet pro milovníky historie, ale i přírodních krás, které Vysočina nabízí. Začátek trasy pojmenované podle česko-italského architekta Jana Blažeje Santiniho začíná ve Vojnově Městci na pomezí Čech a Moravy.

Naučná stezka Historie tavení skla z Deštného do Orlického Záhoří

Dlouhá naučná stezka vás dovede z Deštného přes hřeben hor až do Orlického Záhoří. Po cestě potkáte 7 informačních panelů, které najdete na místech spjatých s historií sklářství v této oblasti. Dočtete se na nich o životě sklářů, o zpracování skla a další zajímavosti.

Přírodní rezervace Trčkovská louka v Orlických horách

Přírodní rezervace Trčkovská louka o rozloze 10,48 ha se nachází nedaleko osady Trčkov podél pravobřežního potůčku, přítoku Divoké Orlice. Je velmi bohatá na vzácnou flóru, louka je též ornitologickým rájem – hnízdí zde např. Jestřáb lesní, čáp černý nebo pěnice černohlavá.

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří

Rezervace Bedřichovka chrání vzácnou flóru i faunu. Z rostlin zde roste bledule jarní, prstnatec májový, pcháč různolistý, upolín nejvyšší, či růže alpská. Rezervace je hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků. Svůj domov zde má celosvětově chráněný chřástal polní.

Betonová křesla v brněnském Bronxu

Brňané si mohou odpočinout v černobílých betonových ušácích, které se vyskytují na území takzvaného brněnského Bronxu. Křesla vznikají díky projektu Brnox II, jehož autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, která se prostředím vyloučených oblastí zabývá už několik let.

Zámek Mlázovy

Barokní zámek s unikátní černou kuchyní, přístupná expozice o historii panství.

Retro GameZ – po stopách retroher

Kdy jste naposledy hráli kuličky, skákali přes gumu nebo třeba čáru? Vzpomínáte? Retro GameZ je okruh osmi retroherních stanovišť na území městské části Drahovice v Karlových Varech.

Hranice Na Konci světa – česko-moravská hranice u Šlakhamru

Na okraji osady Šlakhamry se nachází budka s figurínou celníka, která upozorňuje na historickou česko-moravskou hranici.

Přírodní rezervace Peperek ve Žďárských vrších

Skalnatý hřeben dlouhý cca 300 metrů byl vytvarovaný mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách. Od něj vybíhají balvanové proudy a sutě. Skalní podloží tvoří pyroxenické ruly a kvarcity se společenstvy suťových lesů a květnatých bučin.

Rybník Rejznarka ve Žďárských vrších

Rybník Rejznarka, který je domovem mnoha vzácných živočichů, najdete ve Žďárských vrších, uprostřed lesa, nedaleko Žďárnu nad Sázavou. Přímo k rybníku vede žlutě značený Hamerský vycházkový okruh.

Zatopený lom Vápenice na Vysočině

Voda v jezírku, které leží v lesích u Žďáru nad Sázavou má díky vápencům jasnou zelenavou barvu, vidět je za dobrých podmínek až 7 metrů pod hladinu.