Kudy z nudy v obci Babylon
Zobrazit všechny články o obci Babylon
Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. M. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Součástí lesoparku je Císařský výhled, vyhlídková terasa s nádherným rozhledem.
Na levém břehu Ohře v Chebu, pod hrází chebské přehrady Skalka najdete Goethův naučný lesopark. Podle kronik se tady často procházel básník Johann Wolfgang von Goethe, proto území nese jeho jméno.
Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.
Posečský trojpramen (Beránčí kyselka) se nachází na louce po pravé straně silnice mezi obcemi Poseč a Prachomety. Zajímavostí těchto tří posečských minerálek je jejich odlišné složení, přestože pramení velmi blízko sebe.
Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.
Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.
Farská kyselka je chutný pitný pramen, který vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů v lese mezi obcí Prameny a Mariánskými Lázněmi. Pramen se nachází cca 600 metrů od silnice a je dobře přístupný také cyklistům. Je kryt dřevěným altánkem a poskytuje pěkné místo k odpočinku.
Pramen je znám a využíván nejméně od 17. století, kdy se o něm zmiňuje Bohuslav Balbín jako o „pozoruhodné kyselce“. Pramen je jímán nádherným dutým kmenem s letopočtem z roku 1819 v hloubce 70 cm. Vydatnost pramene je přibližně 2 l/min.
Unikátní designovou cyklostezku zdobí potisky kresleného slovníku moravskoslezského nářečí od designéra Radka Leskovjana. Trasa měří 4,786 km a vede mezi Jeseníkem nad Odrou, Hůrkou a obcí Vražné.
Na Masarykově náměstí v Přešticích si všimnete barokní kamenné kašny se sloupem, na kterém stojí sv. Václav. Roku 2010 ji doplnily chrliče s drobnými plastikami přeštických prasátek.
U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.
Sochu velryby s vodotryskem v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově vytvořil roku 2011 chomutovský výtvarník Vojtěch Návrata. Umístěna je nedaleko vstupní pokladny do zoo v blízkosti Kamenného rybníka.
V Sedlčanech na Příbramsku se nachází velmi netradiční protestantská modlitebna. Moderní stavba, která zvenčí vypadá jako mnohoúhelník nebo krystal, patří adventistům sedmého dne.
Areál zámku s parkem a ohradní zdí. Ústřední jednokřídlá zámecká budova s mansardovou střechou na obdélném půdorysu, delší stranou přisazenou k hraně náměstí. Pozdně barokní stavba z 30. let 18. stol. Z té doby i navazující anglický park s ohradní zdí.
Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka vás provede městem a jeho nejbližším okolím. Naučná stezka je značena žlutou turistickou značkou. Začátek trasy je ve Voticích v uličce u Penny Marketu. V TIC na Komenského náměstí ve Voticích si nezapomeňte vyzvednout hrací kartu pro děti.