Ústecký kraj

Z Hrobu vláčkem motoráčkem až na vrcholky Krušných hor

Vlak je narvaný k prasknutí, všichni se těší do bílé stopy Krušnohorské magistrály. Trati vedoucí z podhůří na hřeben Krušných hor, přes Hrob a Dubí do Moldavy, se říká Krušnohorský nebo Teplický semmering. Aby vystoupala nahoru, musí jet cik cak, zrovna jako v proslulém rakouském Semmeringu.

Tereziny lázně Dubí - plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.

Lesnické a myslivecké muzeum na Šluknovském zámku

Nejsevernějším městem v Česku je Šluknov, po kterém je pojmenovaný i Šluknovský výběžek. Najdete tu rozhledny, křížové cesty, typickou architekturu a zámek, který vstal doslova z popela.

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Litoměřičtí biskupové nechali vystavět nádhernou rezidenci, která dnes tvoří panorama Litoměřic. Byla vystavěna v 11. století podle plánů Giulio Broggia v letech 1683-1701.

Cyklistické trasy v Chomutově a okolí

Cyklistické trasy v Chomutově navazují na hlavní trasy v okolí města včetně těch na území sousedního Německa. Nejvýznamnější je propojení Chomutova s Horou Svatého Šebestiána, tedy napojení na Krušnohorskou magistrálu Bezručovým údolím.

Chata Bábinka nedaleko České Kamenice

Chata Bábinka, budova z roku 1754, se nachází v klidném prostředí v obci Líska, asi 5 km od České Kamenice. Místo je velice vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku. Mimo ubytování zde najdete minizoo a farmu na chov lam alpak.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii.

Chráněná krajinná oblast Krušné hory

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1244 m n. M).

Cvičení Vibrostation Chomutov

Pomocí VibroStation si procvičíte téměř 100% svalů v těle. Kompletní cvičení na trvá pouhých 10 minut a spálíte až 350 kalorií.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Zřícenina gotického hradu Doubravská hora na okraji Teplic

Krásnou dominantou mezi Krušnými horami a Českým středohořím je Doubravská hora s hradem Doubravka, který se od nepaměti tyčí nad Teplicemi. Jeho historie se datuje do 15. století, kdy jej na vrcholu hory dal vybudovat Jakoubek z Vřesovic.

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Hlavním léčebným zdrojem teplických lázní jsou termální prameny. K lázeňským účelům jsou používány termální prameny Pravřídlo a Hynie. Teplota vyvěrající termální vody je 39-44°C. Ve všech lázeňských domech jsou prameny využívány především k léčení.

Krušnohorské divadlo Teplice

Krušnohorské divadlo je součástí Domu kultury Teplice. Je využíváno jako stagiona, která zprostředkovává představení divadelních souborů a umělců z celé republiky. Budova divadla je jednou z mnoha významných dominant města, která umocňuje krásu lázeňského prostředí.

Knížecí alejí do Aglájina údolí u Tachova

V letech 1790 až 1791 byly na pokyn knížete Windischgrätze vysázeny dvě knížecí aleje směřující z města do Světců a z města k minerálnímu pramenu, které se zachovaly dodnes. Knížecí alej k městské části Světce je dlouhá 2,5 km a vede údolím podél řeky Mže v nadm. Výšce 480 m západně od centra města.

Tipy na prodloužený víkend: Staročeské selské Vánoce, lokše a kapřenky

Prodloužený víkend voní po cukroví, vánočce a purpuře. Nemusíte sedět doma za pecí, u kachlových kamen bude například vyprávět pohádky hraběnka zámku Děčín. Selské staročeské Vánoce vás v sobotu na Michalově statku zavedou do období našich praprarodičů. Svojanovské Vánoce slibují tradiční i netradiční cukroví, slovenské lokše i kapřenky.