Ústecký kraj

Rozdělily ženské půtky zámky v Benešově nad Ploučnicí vedví?

Putovat severním Českým středohořím a nenavštívit zámky v Benešově nad Ploučnicí je téměř hřích. Zámků je tu pět, prohlídkové jsou Horní a Dolní. Postavit je nechali Salhausenové ze Saska, a zanechali tak jedinečnou renesanční památku. V neděli na nádvoří budou Májové trhy, takže bonus k prohlídce.

Temně černé Ostrovské skály jsou téměř kapesním a málo známým skalním městem

Ostrovské a Volské skály jsou zapadlé, zastrčené, a to je dobře. Leží mezi hojně navštěvovanými Tiskými stěnami a Děčínským Sněžníkem, odbočku z hřebenovky můžete snadno minout. Což se většinou stává, málokdo ví, že na konci asfaltky klikatící se lesem najde nádherný koupací Ostrovský rybník.

Šluknovský zámek zničil požár, po letech chátrání je z něj magnet regionu

Mohutný požár 2. dubna 1986 téměř zničil šluknovský zámek. Renesanční památka byla na odpis, naštěstí převážná část mobiliáře se nacházela mimo objekt. Dlouho chátral, peníze na záchranu záhy došly, poté začaly opravy a v roce 2007 byl zámek znovu otevřen. Nyní je chloubou nejen města.

Bečov má další poklad – po relikviáři svatého Maura a archivu vín diamantový diadém

Bečov na Teplou je zámek plný překvapení, málokterý kastelán se může pyšnit tolika cennými artefakty jako Tomáš Wizovský. K nálezu relikviáře svatého Maura a archívu vín a koňaků se přidal diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin (rod zde sídlil do konce druhé světové války).

Rozhlednu na Děčínském Sněžníku chtěli kvůli havarijnímu stavu strhnout

Jedné z našich nejhezčích rozhleden hrozilo před pár desítkami let stržení. Byla ve velmi špatném stavu, restauraci u její paty zničili vandalové. Největší tuzemská stolová hora Děčínský Sněžník by přišla o dominantu, návštěvníci o úžasné výhledové místo. Naštěstí se tak nestalo, tak vzhůru na vrchol.

Minizoo v Seko Aerospace Louny

Přijďte se potěšit se zvířátky do areálu lounské společnosti Seko Aerospace. Mimo minizoo tu objevíte také největší model jízdního kola v ČR nebo letadlo Jakovlev.

Tichá i divoká Kamenice, malá řeka s velkou romantikou, táhne jako magnet

Zrozena v Lužických horách coby pramének s každým metrem sílící v potok, poté říčku, krouží meandrovitě Kamenice vstříc Labi. Nemá dlouhý tok. Od Kytlice o sobě již dává znát, v České Kamenici znají její sílu dravé řeky, spěchá vstříc své sestře Chřibské Kamenici, která přitéká od Všemil.

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Národní park České Švýcarsko má v Děčíně své nádraží

Značkou Nádraží národního parku České Švýcarsko se od pátku chlubí hlavní nádraží v Děčíně. Získalo novou výzdobu i nápisy. Po vzoru německého Národního parku Saské Švýcarsko má přilákat do oblasti více turistů, kteří dorazí vlakem. V budoucnu by v okolí parku měla přibýt i další podobná nádraží.

Děčínská ferrata se znovu otevírá po zimní přestávce

Děčínská ferrata svou další sezónu oficiálně odstartuje v sobotu 1. dubna po zimní pauze, která trvá již od 15. listopadu loňského roku.

Pracovní stůl Adolfa Hitlera stál v zapomnění na bečovském zámku

Masívní stůl byl určen jako dar pro vůdce nacistické tisícileté říše Adolfa Hitlera. Svého majitele přetrval o desítky let, Hitler si potrpěl na pompéznost, ale zřejmě ho nepoužil. Stůl, který na Bečově překážel dlouhá léta ve skladu, aniž se vědělo, čí je, je jedním z mnoha exponátů zámku.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách - louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.

Mikulovická brána v Kadani

Mikulovická brána je součástí městské rezervace a kadaňské panorama dotváří již sedm století. Věž, o níž se tvrdí, že je Svatá, je možné navštívit pouze s průvodcem. Návštěvníci však mají jedinečnou možnost vstoupit pod ochranu lučištníků, pootočit tamním rumpálem nebo se pokochat pohledy na Kadaň.

Muzeum hodin Klášterec nad Ohří

Rodinné muzeum starožitných hodin se nachází v historické části Klášterce nad Ohří. Sbírka tikajících skvostů, která vznikala přes 50 let a ještě není u konce, obsahuje hodiny caplové, špindlové, porcelánové, regulátory, stojánky na pánské kapesní hodinky a spousty dalších.

Zřícenina hradu Blansko u Ústí nad Labem

Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.