Hory v pohoří Šumava

Muzeum Vimperska

Muzeum je zaměřené na vimperské sklářství a knihtisk a na Šumavu. Nachází se v zámku Vimperk a je součástí jedné z prohlídkových tras.

Orloj Hojsova Stráž - první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy. Orloj bude zprovozněn v listopadu 2017.

Železná opona na Bučině připomíná časy krvavě střežené hranice

Turisty oblíbená Šumava je plná nádherných přírodních scenérií i lokalit, spjatých s nedávnou historií. Jak tedy vypadalo hraniční pásmo, stejně jako nechat se unášet okolní přírodou, můžete právě na šumavské Bučině. Necelé tři kilometry odtud se nachází prameny Vltavy.

Kostel sv. Jiří v Koutu na Šumavě

Kostel sv. Jiří v Koutě na Šumavě stojí na místě původní kaple z roku 1702. Ta byla později rozšířena přistavbou chrámové loďi z iniciativy hraběnky ze Stadionu. Ke dni sv. Jiří se koná každoročně pouť, vždy první neděli po 24. 4., za velké účasti místních i přespolních občanů.

Rybník Bušek u Velhartic

Rybník Bušek leží jihozápadním směrem od města Velhartice v podhůří Šumavy.

Všerubský průsmyk

Všerubský průsmyk je zeměpisným a turistickým předělem mezi horskými pásmy pohoří Šumava a Český les.

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.

Pidipivovárek u Pujiče na Šumavě

Soukromý Pidipivovárek u Pujiče se nachází v malé vesničce Lazny v Pošumaví. Jeho cílem je zachovat tradiční postupy vaření piva za použití těch nejkvalitnějších surovin. Pro výjimečnost piva hovoří i šumavská pramenitá voda z hor.

Kamenný viadukt v Perninku

Nejvýše položená železniční stanice a viadukt v Perninku je náročnou technickou stavbou, kterou naleznete na úseku železniční trati, která spojuje Karlovy Vary s Potůčky. S nadmořskou výškou 902 metrů je nádraží po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí na našem území.

Nenápadná šumavská vesnice ukrývá téměř zapomenuté památky

Do malebného údolí nedaleko Sušice je zasazena malá obec. Okolní kopce poskytují překrásný a působivý výhled.

Osada Popelná na Šumavě

Popelná ještě v roce 1950 měla 22 obyvatel, koncem padesátých let byl obydlen mlýn, v dalších letech je uváděno až 8 obyvatel (v roce 2001 již pouze jeden) - jednalo se převážně o zaměstnance podnikových rekreačních zařízení, z nichž se po roce 1950 staly hotely.

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Jediný dochovaný objekt na Zlaté studni je dnes chalupa patřící TJ Blatná, po ostatních objektech je možno místy nalézt pouze zbytky základů.

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.

Vrch Svatobor u Sušice - posvátné místo Slovanů

Zalesněný vrchol Svatobor (845m) leží nad údolím Otavy a městem Sušice v Šumavském podhůří. Svým tvarem se stal typickou dominantou Sušicka.

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. Obřích hrnců.