Šumava

Tajemná a záhadná místa Šumavy - kostel sv. Maří Magdalény

Hřbitovní kostel sv. Maří Magdalény ve Velharticích je místem, které je protnuto záhadou a tajemným obrazem smutné tváře.

Tajemná a záhadná místa Šumavy – kostel sv. Mikuláše

Gotická trojlodní bazilika sv. Mikuláše v Kašperských Horách stojí na místě původního osídlení a je opředena řadou pověstí, které dodávají této lokalitě na strašidelnosti a tajemnosti.

Tajemná a záhadná místa Šumavy – Mouřenec

Nad malebným údolím řeky Otavy, která v těchto místech spěchá kolem Annína k Sušici, se až do výšky 617 metrů nad mořem zvedá vrch Mouřenec, na němž se v dávné minulosti nacházela pohanská svatyně.

Skialpinistické trasy na Šumavě

Novinkou zimní sezóny 2011/2012 jsou na Špičáku a blízkém okolí skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Lipenská přehrada se pyšní luxusní bruslařskou dráhou

Návštěvníci šumavského národního parku si mohou v zimě také vyzkoušet, jaké je to vyrazit na skvěle upravenou bruslařskou dráhu. Každý rok ji připravuje starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek a další dobrovolníci.

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, nově modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov - Churáňov.

Tajemná a záhadná místa Šumavy – menhiry na Javorníku

Šumava je nejen jednou z nejkrásnějších lokalit naší země, v níž se neopakovatelným způsobem střídají lesy, louky, stráně, potůčky a řeky, ale také místem, které rozhodně není chudé na tajemství a záhady.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

I přes velký mráz se na šumavském Špičáku tančilo a zpívalo

Na šumavském Špičáku vládne zima v plné a mrazivé síle. Přesto na sjezdovce potkáte desítky lidí, kteří se mrazivého počasí nebojí. Mezi nimi jsme poznali tvář Dominika Haška, Martina Dejdara či hudební skupiny No Name.

Jeleni jako na dlani

Jelen dvacaterák, který má na každé straně paroží deset výsad, poutá největší pozornost mezi pozorovateli v šumavském Srní. Lidé ze Správy místního národního parku mu říkají Šumavský král. V zimě ho díky přezimovacím obůrkám spatříte z bližší vzdálenosti než v létě...

Tipy na víkend: Mistrovství v krasobruslení, telemark a čokoládové lyžování

Nadcházející víkend je ve znamení zimních sportovních sportů. V Pardubicích se můžete zdarma podívat na Mistrovství ČR v krasobruslení juniorů či synchronizovaného bruslení. Na Klínovci zaplní sjezdovky čokoládové šílenství, na šumavském Špičáku vystoupí kapela No Name, v Peci pod Sněžkou si poměří sportovci sílu na telemarkových lyžích a v Deštném v Orlických horách se poběží na běžkách půlmaratón.

Zapomenuté šumavské vesničky – Věštín

V malebné krajině s překrásným výhledem nejen na šumavské vrcholy Sedlo, Ždánov a Javorník, ale i do vnitrozemí k hradu Rabí, leží vesnička Věštín, která měla v dávné minulosti sehrávat významnou úlohu při ochraně české země.

Chystáte se na hory? I na Moravě najdete skvělá zimní střediska

Nejen hory v Čechách jako Krkonoše, Šumava nebo Krušné hory nabízí skvělá lyžařská střediska. Výborné služby poskytují i skiareály na Moravě. Nejtradičnějším místem pro lyžaře je Ramzová v Jeseníkách. I přesto, že jde o starší středisko se staršími vleky, najdeme zde stále nejdelší sjezdovku z Ramzové na Šerák, která měří přes tři kilometry. Snowpark Ramzová [...].

Zapomenuté šumavské vesničky – Nahořánky

Necelé dva kilometry od obce Strašín se mezi horskými pastvinami a pod ochranou skalního masivu rozprostírá v nadmořské výšce přes 700 metrů další ze zapomenutých šumavských vesniček.

Zapomenuté šumavské vesničky – Albrechtice

Šest kilometrů jihovýchodně od Sušice leží v nadmořské výšce přes 700 metrů malá a nenápadná vesnička Albrechtice. Půvab této krajiny poznali v dávné minulosti i bájní Keltové, kteří si zde vybudovali opevněné hradiště.