Šumava

Přes deštivou Bučinu převáděl lidi Král Šumavy Kilián

V restauraci Borovka v Borových Ladech, kde nabízejí jako specialitu pralinkové knedlíky, visí na stěně několik černobílých fotek. Jsou na nich obce Bučina a Knížecí Pláně, nejvýše položené osady Šumavy, které zlikvidovali, jako mnoho jiných, agilní zástupci socialismu.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Ztracená voda u hauswaldské kaple a další pozoruhodné šumavské kouty

Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.

Kašperské Hory a hrad jsou letošním tahákem Šumavy

Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.

Tvrz Dešenice - Muzeum šumavského pivovarnictví

V centru Dešenic stojí původně gotická tvrz ze 14. století, která sloužila místnímu pivovaru více než dvě století. V současné době se zde nachází Muzeum šumavského pivovarnictví, které návštěvníky seznamuje s historií vaření piva v klatovském okrese.

Ski areál České Žleby - lyžování pro rodiny s dětmi na Šumavě

Ski areál České Žleby leží v překrásném prostředí Národního parku Šumava. Najdete jej 10 km od města Volary.

Přes Nebe a Peklo na Ždánov

Vycházkový okruh přes hájenku Nebe, kolem vrchu Chlum do bývalé osady Ždánov, přes Kavrlík zpět do Kašperských Hor. Cestou výhledy na město a šumavské vrcholy.

Šumavskými vesnicemi

Vycházkový okruh šumavskými vesnicemi - kaštanovou alejí do Tuškova, přes Opolenec do sedla pod hradem Kašperkem a zpět do Kašperských Hor.

Kolem pranýře za výhledy

Vycházkový okruh přes Šibeniční vrch a Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví.

Národní park Šumava má sedm nouzových nocovišť

Víte, že nouzová nocoviště pro turisty v Národním parku Šumava jsou již zmapována? Seznámí vás s nimi nová publikace Vandr Šumavou, která je k dispozici ve všech informačních střediscích Správy NP Šumava. Pokřtěna byla o posledním červencovém dni.

Po proudu Otavy od Sušice po Rabí

Sušice, zvaná též brána Šumavy (stejně jako Prachatice, Vimperk nebo Klatovy - záleží, odkud návštěvník k tomuto pohoří míří), je malebné město na horním toku kdysi zlatonosné Otavy, na jehož rozvoji se dále v minulosti podílela i blízkost Zlaté stezky.

Aparthotel Hartmanice

Rodinná dovolená uprostřed krásné přírody v klidu a soukromí domova - přesně tohle Vám poskynou apartmány Šumava v horském městečku Hartmanice. Nově zrekonstruovaný apartmánový dům se nachází v samém centru obce. V přízemí domu si návštěvníci pohou posedět v příjemné kavárně.

Nové lanové centrum v korunách stromů láká turisty na Šumavu

Novou nabídku na aktivní trávení volného času má šumavské centrum Modrava. Hned u památkově chráněné Klostermannovy chaty vznikl v kmenech starých šumavských jehličnanů lanový park. Na trase dlouhé 150 metrů je 21 překážek.

Brána nebes - muzeum věnované smrti

V Kašperských Horách na Šumavě vzniklo nové muzeum s názvem Brána nebes. Téměř nevyužívaný a velmi zajímavý kostel sv. Mikuláše, ve kterém se muzeum nachází, se stal jedním se zastávek nové církevní turistické trasy na Šumavě.

Na Zadově se po letech otevřela rozhledna na skokanském můstku

Výhled na Šumavu a Pošumaví nabízí od pátku rozhledna na vrcholu nájezdové rampy lyžařského skokanského můstku ve skiareálu Zadov. Postaven byl v roce 1978 a svým účelům přestal sloužit v polovině 90. let minulého století. Pro veřejnost byla vyhlídka z něj zpřístupněna v roce 1993, v provozu však nevydržela dlouho. Po pár letech byla kvůli havarijnímu stavu uzavřena. Znovu zpřístupněna byla díky dotaci ROP Jihozápad.