Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

Skvost mezi moravskými kláštery proslul magickou atmosférou i nemravnými jeptiškami

Vypravme se společně za úchvatnými magickými prostory syrové gotiky, které lákají milovníky historie, kultury i filmařského umění. Návštěvníky zde pohltí příval pozitivní energie, jež z místa sálá. Lidé často popisují okolní atmosféru jako blahodárnou sílu pro psychiku. Místo s poetickým názvem Rosa coeli se nachází v Dolních Kounicích a jde o jeden z nejstarších ženských klášterů na Moravě.

Pražská divočina umí překvapit. Skalami a kaňony lze dojít až do pravěku

Nesmírně bohatá je turistická nabídka metropole na Vltavě. Praha umí stejně tak oslnit architektonickými perlami reprezentujícími celou plejádu staletí, jako i vysloveně překvapit lokalitami, jež by člověk spíše hledal v tuzemském hornatém pohraničí. Právě „divočinám“ na území hlavního města se bude věnovat tato cesta.

Jezero Ostrá

Jezero Ostrá je ideálním místem pro vodní radovánky. Písečná pláž s mírným sklonem je vhodná i pro ty nejmenší.

Naučná stezka Mydlovarský luh

Naučná stezka vede mezi obcemi Ostrá a Kostomlaty nad Labem podél řeky Labe po jižním okraji přírodní rezervace Mydlovarský luh. Měří 3 kilometry, najdeme na ní 7 zastávek.

Pravěká mohyla, ohromné hradby i pivovar. Nymburk je jako filmová hvězda

Nymburk je malebné královské město. Typické jsou pro něj pozůstatky hradeb s řekou Labe omílající jeho břehy. Nejvíce ho proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, stejně tak jako Nymburský pivovar, který hrál hlavní roli v Menzelových Postřižinách. Nymburk je též město sportu, ve kterém trénují vrcholoví sportovci.

Brdskými Hřebeny od vyhlídkových skal k oranžovému vodopádu

Oblé zalesněné vrcholy takřka na dohled metropole. Občas naježené ostrými vrcholovými skalisky, pěknými na pohled, ale umožňujícími i pohled daleký. Divoká zákoutí, jež bývala lomy, nad nimiž se opět vlády plně ujímá příroda. A také nejedno překvapení – třeba v podobě úzkého, nadmíru strmého údolí s potokem a vodopádem v barvě pomeranče. Vítejte v brdských Hřebenech.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Choceradech

Původně gotický kostel byl ve druhé polovině 16. století přestavěn renesančně a po roce 1690 tehdejším majitelem Komorního Hrádku Janem Karlem z Valdštejna z velké části obnoven v barokním slohu.

Kostel sv. Štěpána v Řitonicích

V Řitonicích u Mladé Boleslavi se nachází památkově chráněný kostel sv. Štěpána. Původně středověký kostel byl barokně přestavěn.

Dančí obora Dobšice

Dančí farmu naleznete v obci Dobšice, mezi městy Poděbrady, Kolín a Chlumec nad Cidlinou. Dá se k ní dostat i po cyklostezce č. 4199b.

Žehuňský rybník

Žehuňský rybník je největší rybník ve Středočeském kraji a devátý největší v České republice. Vodní plocha má rozlohu 258 ha. Svou délkou 5,5 km je jeden z nejdelších rybníků u nás.

Řeka Cidlina

Cidlina je jedna z nejvýznamnějších řek jičínského kraje. Pramení na západních svazích vrchu Tábor, poblíž Lomnice nad Popelkou na okraji místní části Košov. Po 90 kilometrech se u Libice nad Cidlinou vlévá do Labe.

Malý zámek s velkou duší. Jizvy po minulém režimu vzal na Stránově čas

Na zámek Stránov se vydáme do obce Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Návštěvníky láká především svým pohádkovým vzezřením. Oslňující je též výhled na zdejší viadukt, na nějž se nám naskytne úchvatný pohled již při příjezdu do obce. Prohlédnout si ho lze z jiné perspektivy i shora po vystoupání na zámeckou gotickou věž. Stránov patří rodině Šimonků, kteří se, jak je vidno, o svůj majetek starají s láskou a péčí.

Klen na Hrachovišti v Brdech

Památný strom Klen na Hrachovišti o obvodu kmene 505 cm roste, jak název napovídá, u bývalé obce Hrachoviště, u přístupové cesty do obce od jihu. Strom je nejenom v rámci Brd svým vzrůstem i stářím výjimečný, přestože jeho stáří můžeme odhadovat asi na 200 až 250 let.

Bývalá vesnice Hrachoviště

Hrachoviště mezi Chaloupkami a Ohrazenicemi je bývalá ves v Brdech, která musela ustoupit vojenskému prostoru. První zmínka o ní pochází z roku 1331. V letech 1869–1900 patřila ves k obci Hvozdec. Ves zanikla v roce 1952. Dnes jí pocestným připomíná pomník s vytesaným datem vzniku a zániku vsi.

Jedová hora u Hrachoviště

Přibližně 1 km od Hrachoviště na Brdech se nachází Jedová hora. Těžila se zde převážně železná ruda, ale také rumělka – základ barviv ale také zdroj rtuti. A proč se hora jmenuje „Jedová“? Pojmenovali ji tak místní horníci.