Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

Obří kámen opředený legendami se ukrývá v nitru jahodového království

Město Kouřim ve Středočeském kraji je asi nejvíce známé díky skutečnosti, že se v něm natáčel seriál Bylo nás pět. Kouřim však sama o sobě stojí za návštěvu i kvůli historii a malebnému náměstí. V její těsné blízkosti se navíc nachází kámen opředený řadou tajemných pověstí. A vydáte-li se k němu vybaveni velmi slušnou fyzičkou a dobrou plicní kapacitou o Štědrém večeru, můžete prý i pohádkově zbohatnout. Nebo vyrazte v červnu a pochutnáte si.

V Březnici uvidíte komnatu z Princezny ze mlejna i zazděného slona

Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.

Do Spáleného Poříčí k vodopádu, na zámek i za vodníky

Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.

Přírodní památka Licitanta u Malého Drahlína – masožravky v Brdech

Přírodní památku Licitana najdete v Brdech u Malého Drahlína na Příbramsku, v CHKO Brdy. Jedná se o podmáčenou louku s masožravými rostlinami, kde roste například rosnatka okrouhlolistá, suchopýr a nejrůznější druhy mechů. Zalétá sem vzácný modrásek bahenní a žijí tu zmije obecná a užovka hladká.

Sluneční ostrov v Českých Budějovicích

Nový rekreační areál u řeky Vltavy by měl v Českých Budějovicích vzniknout do léta 2025. Nabídne přírodní prostředí s řadou odpočinkových ploch, mola a zpevněný přístup do řeky.

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor.

Starý zámek Rynholec

Soukromý zámek Rynholec má bohatou historii, první zmínky pochází již z roku 1330.

Vodní elektrárna Hněvkovice

Vodní elektrárna Hněvkovice je součástí vltavské kaskády. Byla postavena v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Procházka Tetínem: Místo, kde byla zavražděna kněžna Ludmila

Vydejme se společně na dávné místo našich předků, do obce Tetín na Berounsku. Projdeme se po naučné stezce, která nás seznámí s historií a zajímavostmi obce, kde bylo údajně sídlo jedné z dcer knížete Kroka – Tety. Jedná se také o místo, kde se nacházelo doložené přemyslovské hradiště a kde byla v noci z 15.  na 16.  září 921 zavražděna babička knížete Václava, kněžna Ludmila.

Románský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neustupově

Románská stavba byla postavená ve dvou obdobích: západní část pochází z 11. století, východní ze 13. století. V 16. století byla upravena a zaklenuta loď. Roku 1757 přistavěna sakristie s kaplí Panny Marie.

Barokní zámeček s parkem ve Smilkově

Dvoukřídlý barokní zámek byl postaven na konci 17. století, jeho současný vzhled je výsledkem neogotických úprav v 19. století. Kolem zámku se nachází barokní zahrada z konce 18. století. Po 2. světové válce se v objektu nacházel domov pro seniory, nyní je v soukromých rukách a není přístupný.

Anglický park na zámku Dobříš

Anglický park u zámku Dobříš se rozkládá na ploše 65 hektarů v přírodně krajinářském stylu. Vznikl po roce 1800 na místě původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých stromů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. V roce 2013 by park vyhlášen přírodní památkou.

Kaple Nejsvětější Trojice v Bystřici u Benešova

Zděná výklenková kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1730. Jedná se o hranolovou stavbu s výrazným štítem, s jednoduchou štukovou výzdobou. Zaklenutá nika je uzavřena masivní kovanou mříží.

Kostel sv. Šimona a Judy v Bystřici u Benešova

Původně gotický kostel byl založen pravděpodobně roku 1352. V roce 1666 byl barokizován. Jde o jednolodní obdélnou stavbu s trojboce uzavřeným presbytářem, se vstupní předsíní v západním průčelí a hranolovitou věží na severní straně. Hlavní oltář je neogotický.