Články na téma Zříceniny

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zřícenina hradu Litice u Plzně

Zřícenina hradu Litice v Plzni se nachází na ostrožně nad soutokem Litického potoka a Radbuzy, v plzeňské městské části Litice. Ostrožna byla osídlena už v pravěku, hrad zde byl založen zřejmě v první pol. 13. stol. A patřil tak mezi nejstarší šlechtické hrady u nás.

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Skromné zbytky hradu Karlík najde pozorný turista v Kralickém údolí nedaleko Dobřichovic. O založení a funkci hradu historické prameny mlčí, je však možné že jej nechal postavit Karel IV. K ochraně hradu Karlštejna. Od roku 1422 je uváděn jako pustý.

Zřícenina hradu a kaple střeží místa pohanských rituálů u Strážného

Na dávné obchodní stezce mezi Pasovem a Vimperkem byl k ochraně před lapky vystavěn za dob Jana Lucemburského nevelký hrad, z nějž přes nepřízeň osudu ještě velká část věže se do dnešních dochovala. A stejně jako kaple, kterou turisté cestou míjejí, vystavěn byl na místech s mnohem dávnější historií.

Dívčí Kámen, jedna z největších českých hradních zřícenin, láká nejen vodáky

Mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi stojí nad Vltavou po levé straně mohutné rozvaliny rožmberského hradu, vyhledávaného nejen pod ním proplouvajícími vodáky, ale i mnoha milovníky historie, přírody, romantiky, kultury a zábavy.

Zřícenina Lichnice je kamennou královnou Železných hor

V rovině pohozené tyčí se kousek za Čáslaví Železné hory. Nad Třemošnicí na skalnatém ostrohu vrchům dominuje ruina kdysi rozsáhlého ronoveckého hradu Lichnice. Pevnost byla dobře bránitelná, o tom se přesvědčili i husité, když se rok snažili ztéci hradby. Jenže to se ve válce nikam nespěchalo.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Zřícenina hradu Vrškamýk - Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Asi 3 km od městečka Potštát, na okraji Oderských vrchů, se nachází unikátní zřícenina dvojice hradů (předního a zadního), v mapách často označovaná jako Puchart.

Svist kordů a svícemi osvětlená hradní kaple láká na noční Bezděz

Sedm set padesát let trvání si letos připomíná královský hrad zbudovaný na ochranu obchodních stezek do Slezska a jako vztyčený prst hrozící rozpínavým Markvarticům a Ronovcům. V další etapě se stal opevněným klášterem. Romantická zřícenina patří k nejpůsobivějším českým hradům.

Přírodní rezervace Templštejn

Část hlubokého údolí řeky Jihlavky lemovaného vysokými skalisky s mnoha vyhlídkami je ideální pro pěší turistiku. Romantičnost místa podtrhují rozsáhlé zříceniny templářského hradu Templštejn i pozůstatky hradiska Čertova hráz.

Roupovská kuchyně a další zbytky hradů zvou na návštěvu Přešticka

Nevelká zřícenina hradu Roupova u Přeštic je příkladem, že i menší objekt může mít své kouzlo. Dominantní je osmiboký komín kuchyně, patřící k nejzachovalejším ve střední Evropě. Protože stojí na soukromém pozemku, je dobré se zeptat majitelů, zda dovolí prohlídku. Nevím, že by někoho odmítli.

Zřícenina Baba v Praze 6

Na návrší Baba na levém břehu řeky Vltavy se nachází zřícenina stejného jména. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Od zříceniny je pěkný výhled na Vltavu, Prahu 6 a okolí.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Nádherný poutní kostel a středověký hrad nad Vltavou cílem cesty na Příbramsko

Jih středočeského kraje, tedy Příbramsko, se krom proslulé Svaté Hory, stojící přímo na okraji města, může pochlubit i méně známým, kraji dominujícím poutním kostelem sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. A odtamtud pak není daleko k Vltavě na zříceninu hradu Kamýk z první poloviny 13. století.