Články na téma Zříceniny

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Zřícenina hradu Mitrov

Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova.

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Zřícenina Hrádek u Babic

Hrad vznikl na konci 13. století a zřejmě plnil strážní funkci, která mohla mít souvislost s těžbou a zpracováním železné rudy v jeho okolí. O hradu neexistují žádné dochované listiny, takže stále skrývá svá tajemství.

Zřícenina hradu Ronov u Adamova

Zbytky hradu Ronova se nacházejí na kopci nad údolím řeky Svitavy, při silnici Adamov – Útěchov. Stavbu připomínají jen zbytky zdiva a pomyslné zbytky hradby.

Naučná stezka Březina u Humpolce

Naučná stezka je okružní na nichž se seznámíte s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.

Vyhlídka Dívčí kámen nad Lovětínskou roklí

Nedaleko zříceniny hradu Lichnice nad Lovětínskou roklí se nachází rulový skalní útes Dívčí kámen sloužící jako vyhlídkové místo. Na skále jsou zde otisky dvou podkov, které připomínají pověst o krásné panně Miladě.

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

Stavba kaple v obci Mšené-lázně byla zahájena v roce 1802, v roce 1804 byla přerušena a kaple zůstala nedostavěná. Zbyla pouze malebná zřícenina na pahorku v prostoru lázní.

Kokšínský hrádek u Švihova

Zřícenina hrádku (tvrze) na strmém vrchu nad řekou Úhlava, 1,5 km od Švihova. Od konce 15. století hrádek sloužil nejspíše jako předsunuté opevnění nedalekého hradu Švihov. Účelem být ostraha stavidel vodního opevňovacího systému hradu Švihov.

Zříceniny hradu Žerotín u Panenského Týnce

Zřícenina hradu na nevýrazném návrší ve stejnojmenné obci u Panenského Týnce na Lounsku. Založen byl Žerotíny před polovinou 13. stol. Jako jeden z nejstarších šlechtických hradů u nás, v jejich držení zůstal až do roku 1462, poté se majitelé střídali.