Články na téma Rozhledny

Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou

Dřevěná rozhledna stojí ve svahu nad Březovou nad Svitavou. Cimrman se při svém pobytu spřátelil se zdejším rodákem, významným českým kartografem profesorem Karlem Kořistkou, proslulým tvůrcem turistických map, a velmi se zasloužil o osvětu jeho díla.

Z rozhledny Liduška je Brno jako na dlani

Brno jako na dlani mají turisté, kteří se vypraví na nově postavenou rozhlednu U Lidušky v Bílovicích nad Svitavou v Moravském krasu. Jde o devětadvacet metrů vysokou ocelovou stavbu stojící nedaleko místa, na němž spisovatel Rudolf Těsnohlídek 22. ledna 1919 našel odloženou sedmnáctiměsíční holčičku. Dívce zachránil život a pak se o ni postaral.

Rozhledna Šance je nyní přitažlivější

Lákavější pro turisty je nyní rozhledna Šance v Jakubčovicích, místní části Hradce nad Moravicí na Opavsku. Pod vyhlídkovou věží o výšce necelých 16 metrů vybudovalo město nejen sluneční lázně, z nichž lze za dobrého počasí vidět i Jeseníky.

Rozhledna Líský

Železná konstrukce vysílače s vyhlídkovou plošinou stojí u obce Líský na Slánsku. Z výšky 25 metrů můžete obdivovat krásy Českého středohoří nebo přírodního parku Džbán, při dobré viditelnosti dokonce i Ještědu.

Novohradsko láká stále více turistů, zejména k rozhlednám

Mezi turisty, kteří míří na jih Čech, je stále populárnější Novohradsko. Lidé sem vyrážejí na cyklovýlety i na pěší výstupy na vrcholky Novohradských i Slepičích hor nebo na rozhledny. Těch je v kraji hned několik a v současné době nabízejí kouzelné výhledy na podzimně zabarvenou přírodu.

Hornická naučná stezka v Jihlavě

Okružní naučná stezka má první zastavení na okraji Lesnova. Odtud vede na sever na vrch Roudný a přes Zbornou se stáčí zpět. Na deseti zastaveních se dozvíte, co, kde, kdy a jak se v okolních štolách těžilo, a nechybí ani informace o rozhledně na Roudném a o zdejším lese.

Rozhledna Blahutovice

Ocelová rozhledna s dřevěnými prvky a vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m je otevřena od července roku 2021. Autorem návrhu je arch. Tomáš Kudělka.

Po dvou letech se otevírá rozhledna Cvilín

Lidé se od pátku mohou po dvou letech opět rozhlédnout z vyhlídkové terasy památkově chráněné rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku. Po 13 měsících totiž skončila oprava rozhledny, která musela být v roce 2019 uzavřena, protože byla v havarijním stavu. Město za její rekonstrukci zaplatilo 12,4 milionu korun.

Malá, ale příjemná je rozhledna Amálka v Orlických horách

Má něžné jméno. Amálka, jako víla z večerníčku, jenže je trochu robustnější. Ale po celý rok přívětivá a nikam nezmizí. Nad skiareálem v Českých Petrovicích, na dohled polské hranice, stojí od roku 2020. Nejde ani tak o úchvatný rozhled, jako o celkovou příjemnou atmosféru, kterou pětimetrová kovová nástavba na dřevěném stánku skibaru nabízí.

Petřín slaví. Jeho rozhledně je sto třicet let

Přesně před dvěma týdny uplynulo sto třicet let od chvíle, kdy byla dokončena konstrukce Petřínské rozhledny. Vypravili jsme se na vrchol pražského Petřína a dozvěděli se, který diktátor chtěl rozhlednu zbourat, kdo se na Petřín nechával vynášet osly nebo která stavba se tu, pochopitelně vedle rozhledny samotné, inspirovala v Paříži.

Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy má tři věže a prostřední z nich je vlastně místní rozhledna. Můžete vyjít po vřetenovém schodišti do zámecké hodinové věže a prohlédnout si krajinu z ptačí perspektivy.

Rozhledna Pípalka na Křemešníku

Na vrcholu Křemešník asi sedm kilometrů od Pelhřimova stojí ocelová rozhledna Pípalka. Návštěvníci mohou vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Rozhledna v nadmořské výšce 765 m n.m. Vyrostla roku 1993. Stojí asi 400 m od poutního kostela Nejsvětější Trojice.

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Ti, kdož zavítají na jižní okraj Rychlebských hor, budou mít od července 2021 šanci prohlédnout si krajinu z nové rozhledny. Vyrostla na 915 metrů vysokém vrchu Větrov poblíž Starého Města pod Sněžníkem.

Bývalá chata Luž

První chata stávala na vrcholu již od roku 1823. Následně došlo k rozšíření a přístavbě rozhledny. Za nevyjasněných okolností podlehla požáru v roce 1946. Zbytky základů jsou patrné dodnes a jsou využity jako vyhlídková plošina.

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.