Články na téma Muzea

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Keltský skanzen Jivjany

V obci Jivjany na Domažlicku vzniká keltský skanzen zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v době železné. Jeho součástí se stanou kromě obytných domů a opevnění také dílny jako je kovárna, hrnčírna či tkalcovna.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Největší pohřební kočár na světě málem skončil v Itálii, mají ho v Čechách pod Kosířem

Prosklený smuteční kočár s Stevem McQueenem a Yulem Brynnerem na kozlíku v klasickém westernu v Sedm statečných pozvolna stoupá k Boothillu. Jedna z nejhezčích scén ve filmu, kočár se střelci mi utkvěl navždy v paměti. Znovu mi film připomenula návštěva Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem.

Zámek v Bystřici pod Hostýnem seznámí návštěvníky i s historií ohýbaného nábytku

Léta byly v bystřickém zámku vojenské sklady zdravotnického materiálu, což už ale není pravda. Zámecký objekt patří pětadvacet let městu Bystřici pod Hostýnem, které z něj vytvořilo muzeum s atraktivními expozicemi. Zámek je navíc zajímavý jak směsicí stavebních stylů, tak svou historií.

Mustang, tygr, ještěrka – vojenské muzeum v Rokycanech je plné zvířecích jmen

Zbraní znalým mužům okamžitě sepne, zbytek pokrčí rameny. Muzeum na demarkační linii, kde se podle dohod nejvyšších spojeneckých vůdců musela v roce 1945 zastavit americká armáda, je největším nestátním vojenským muzeem u nás.

Špilberk bude opět fungovat jako vězení

Muzeum města Brna připravilo pro odvážlivce dychtící po netradičních zážitcích možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se asi žilo vězňům v temných kobkách hradu v době Josefa II., kdy byl Špilberk považován za nejhorší vězení v Rakousku-Uhersku a později přezdíván Žalář národů.

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.

Muzeum tajných spolků v Lokti

Muzeum tajných spolků se nachází na loketském náměstí. Schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Prohlédnete si zde základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků.

Jizerskohorské technické muzeum

Unikátní expozice leteckých motorů od roku 1917 až po současnost, expozice textilní výroby a mnohé další zajímavosti v budově historické továrny firmy Karl Bienert v Bílém Potoce, jenž je kulturní památkou ČR.

Na Liberecku roste skanzen z 12. století, staví se ručně

Opevnění s obrannými věžemi, několik robustních chýší, stáje, čeledník a dům kněze. Na vrchu u obce Vítkov u Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní venkovské sídlo z 12. století.

Městské muzeum Brumov

Stálá expozice muzea je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.

Muzeum Tři oříšky pro Popelku

V Počátkách u Pelhřimova jnově otevřeli expozici inspirovanou pohádkou Tři oříšky pro Popelku.

Muzeum knihařství v Rožďalovicích ukrývá unikátní poklad

Půvab knihy nespočívá jen v jejím obsahu, ale i v jejím vzhledu, ve výtvarné úpravě. Nejlépe to poznáte v expozici Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích na Nymbursku. Městečko stranou rušných cest ukrývá unikátní poklad, který nemá nikde v Česku obdoby.

Muzeum českého granátu Praha

Pravý český granát v centru Prahy. Stále expozice i prodej šperků a kamenů vyzařujících sílu a energii, kterou využíval již Rudolf II. Při svém bádání po Kameni mudrců.