Články na téma Muzea

Zámek Hranice

Prohlédnout si zámek Hranice mohou návštěvníci při mimořádných prohlídkách, které se konají při speciálních událostech. V přízemí zámku, které je volně přístupné veřejnosti, se nachází informační centrum, muzeum, kavárna a informační panely znázorňující průběh rekonstrukce zámku.

Jízda jako Páni kluci. Na drezíně Moravskou Saharou

V devět ráno stojíme před starým vagonem, jež slouží jako železniční muzeum, v moravské obci Ratíškovice. „Dobrý den, tak pojďte,“ vyzývá nás bývalý havíř, který se stará o tři drezíny zaparkované na trati u lesa. „Sednete si a budete šlapat, tady to má brzdu. Až minete čtvrtý přejezd, otočíte kola a pojedete zpátky. Vytáhnete kolík, přenesete je, podíváte se, jestli to sedí na tém kole, zasunete, zajistíte, kapišto?“ No snad jo, honí se mi hlavou, když po bleskové instruktáži vyjíždíme vstříc lesu, kde kdysi byla jen písečná pláň.

Muzeum Studené války Kahan III

Muzeum je objekt bývalého předválečného opevnění, přestavěný pro zajištění telekomunikačního spojení složek Ministerstva vnitra v případě válečného konfliktu během studené války.

Vila Wittal v Brně – Pisárkách

Vila rodiny Wittalových – vila Wittal pochází z roku 1932. Navrhl ji architekt Heinrich Blum. V současné době ji spravuje Muzeum města Brna a mělo by v ní budoucnu sídlit Centrum židovské kultury Štetl.

Bývalá železniční stanice Schlackenwerth v Ostrově – dnes odpočívárna a minimuzeum

Provoz bývalé horské železniční trati mezi Ostrovem a Jáchymovem trval přes 60 let do roku 1957. V roce 2017 byla poslední památka po železniční trati zrekonstruována a od té doby slouží jako malé muzeum a odpočívadlo na cyklostezce z Ostrova do Jáchymova.

Stará papírna – Čapkův mlýn

Expozice Muzea Náchodska zaměřená na významné hronovské rodáky a sourozence Čapkovi.

Muzeum Bílý dům na Slovanském hradišti v Mikulčicích

V areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích vzniklo muzeum „Bílý dům“, které bude od sezóny 2024 prezentovat historii a současnost archeologického výzkumu Velkomoravské říše jako předního významného centra Velké Moravy.

Do světa kouzel, her se světlem i filmových triků zve dvojice pražských expozic

V titulku zmíněné duo tvoří Muzeum fantastických iluzí a Lumia Gallery, oboje situované v centru Prahy. Dokážou zaujmout jak děti, tak i dospělé, nepostrádají humor, hravost i experimentování s novými technologiemi.

Bývalá celnice nad Božím Darem v Krušných horách se má proměnit v muzeum a galerii

Tři objekty někdejší celnice stojící na státní hranici mezi Božím Darem a saským Oberwiesenthalem v centrální části Krušných hor se mají proměnit v muzeum a galerii. Muzeum má nabídnout vhled nejenom do historie života místních lidí, ale představit má i hornickou krajinu zapsanou na seznam UNESCO.

Nejen unikátní vitrážový strop, muzeum, hrobku a rozhlednu najdeme v Libyni

Nevelká Libyně u Lubence na Lounsku nabízí turistům a milovníkům umění a historie opravdu nebývale mnoho zajímavostí. Asi nejznámější je muzeum vitráží a romantická rozhledna nedaleko něj. Zmíněné muzeum ovšem není žádným tuctovým objektem, sídlí v k tomuto účelu v ideálních prostorách kostela.

Nejmladší český hrad leží kousek za Prahou. Vznikl teprve počátkem milénia

Přáli jste si někdy mít svůj vlastní hrad? Přesně takovéto přání nejen měla, ale rovnou si ho i splnila rodina z obce Červený Újezd, jež se nachází nedaleko Prahy. Stavba vznikla v místech bývalého mírně bažinatého pole teprve mezi lety 2001–2002 a jde tedy o nejmladší hrad v České republice. Sídlí v něm Muzeum českého venkova, ale najdete tu i skanzen nebo dobovou krčmu.

Muzeum pekařství a cukrářství

Muzeum v průběhu rekonstrukce pořádá mimořádné prohlídky a Dny otevřených dveří s programem. V objektu původní pekárny vzniká nové muzeum.

Villa Gott na Bertramce

V roce 2024 by se mělo ve vile, kde polovinu svého života bydlel nejslavnější český zpěvák Karel Gott, otevřít jeho muzeum.

Bývalý posádkový žitný mlýn v Terezíně

Bývalý posádkový žitný mlýn v Terezíně byl postaven v roce 1786, přestavěn do současné podoby byl v 19. století. Od 50. let 20. století byl mlýn opuštěn, noví majitelé připravují pekárnu či technické muzeum a usilují o vodní právo k obnovení provozu mlýna.