Články na téma Jaro

Údolí Chlébského potoka - desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Přírodní rezervace Horky u Milotic

Na okraji jihomoravské obce Milotice se nachází, mezi poli a vinohrady, přírodní rezervace Horky, která představuje unikátní stepní společenstva se vzácnými druhy rostlin a živočichů v jinak zemědělsky obhospodařované krajině. Na jaře vás místo oslní záplavou květů hlaváčku jarního a prvosenek.

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.

Hrad Karlštejn zahajuje v sobotu jarní sezónu, vystaví kopii české a říšské koruny

V sobotu 1. března se otevřou brány hradu Karlštejna. Management hradu zahajuje jarní sezónu a nabízí prohlídku soukromých a reprezentačních komnat Karla IV. S pokladnicí a klenotnicí, kde jsou vystaveny kopie české svatováclavské a říšské císařské koruny. Otevřeno bude denně kromě pondělí.

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině

Moravská Dyje pramení na louce u vísky Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště. Místo, kde řeka pramení je teď příjemným místem k zastavení. Pramen zdobí soška s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera, ke které se můžete navštívit pěšky či na kole.

Děčínský zámek zve k návštěvě během jarních prázdnin

Zámek Děčín, jehož současnou podobu mu vtiskla poslední zásadní přestavba na přelomu 18. a 19. století, je otevřen veřejnosti z části i v zimních měsících. Zajímavý program přichystal mimo jiné také na jarní prázdniny.

Přírodní park Březná u Štítů

Přírodní parku se rozkládá v Drozdovské vrchovině, částečně zasahuje také do Zborovské vrchoviny, Rovenské pahorkatiny a Maletínské vrchoviny. Oblast je známá tím, že zde jaře zde kvetou tisíce bledulí jarních.

Rozhledna na Klínovci se na státní svátek opět otevře veřejnosti

Rozhledna na hoře Klínovec se 28. října opět otevře veřejnosti. Po letech, kdy byla zavřena, ji město opravilo. Kolik budou opravy stát, ale ještě není definitivně jasné, řekl starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Kvůli vysoké vlhkosti se některé práce přesunou až na jaro.

Šumava otevřela nové vyhlídky. Je z nich jedinečná podívaná

Exkluzivní výhledy na Trojmezí a na krajinu kolem horní Vltavy mají turisté z nově otevřených vyhlídkových míst u Českých Žlebů a na Plešném jezeře. Už od loňska stojí podobná vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy, na jaře přibyla na Zelené hoře nedaleko Srní.

Prohlídka nejstaršího skanzenu ve střední Evropě zabere minimálně půlden

Do areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm patří nejstarší Dřevěné městečko, nejrozsáhlejší Valašská dědina a nejmladší Mlýnská dolina. Zatímco první dva areály přes zimu jen omezí otevírací dobu, Mlýnská dolina, soubor stále funkčních technických staveb, se až do jara uzavře. Přitom právě Mlýnská dolina je v rámci expozice třešničkou na dortu.

Beskydský pivovárek v Ostravici

V nevelké obci Ostravice od jara 2013 vaří vlastní pivo, a to v Beskydském pivovárku. Díky několikanásobnému chmelu je zdejší pivo hořčí než obvykle, zato však splňuje kritéria bavorského Zákona nejvyšší čistoty z roku 1516.

Vysoký vodopád - nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Výlet z Pomezních Bud na Sněžku

Nová lanovka na Sněžku má být otevřena na jaře příštího roku. V současnosti je tudíž z české strany přístup na vrchol naší nejvyšší hory uzavřen. Jen pár metrů pod vrchol se dnes dostanete nejsnáze od Pomezních Bud vzdálených sedm kilometrů.

Sedlnické sněženky

Nevšední přírodní památka se rozprostírá na několika lokalitách území obce Sedlnice. Husté koberce sněženek zde odedávna ohlašovaly místním obyvatelům přicházející jaro.

Největší praještěr v plzeňském DinoParku měří třiadvacet metrů

Ani jednoho byste domů jako mazlíčka nechtěli. Ostré zuby, drápy, zobáky a rohy, zkrátka dinosauří svět je nádherná podívaná mezi perfektně vyrobenými modely. I z býložravců s tupým pohledem jde strach, jejich mohutná těla mezi stromy jsou nakročená, občas pohnou hlavou či ocasem. Zařvou a...