Články na téma Hory

Jeskyně Psí kostel u Mimoně

Psí kostel, zvaný též Husův kostel, patří k našim nejzajímavějším jeskyním. Malebná, ale málo známá oblast mezi Máchovým jezerem a Ploučnicí se dnes nazývá Polomené hory.

Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem

Střekovská vyhlídka se nachází v lesoparku na Malém Sedle. Z rozhledny si můžete vychutnat jedinečné pohledy na České středohoří, Větruši, i na centrum města s mohutnou Mariánskou skálou, dokonce můžete vidět i vzdálené Krušné hory.

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Točírna - keramická dílna v Příbrami pod Svatou Horou

Malá keramická dílna, na úpatí Svaté hory, která vznikla díky nadšení a uchvácení kouzelným světem keramiky, nabízí klidné a rodinné prostředí pro vaši realizaci.

Horská kaplička sv. Františka u Špindlerova Mlýna

Dominantou krajiny na horském hřebeni v Krkonošském národním parku, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna je horská kaplička sv. Františka z Assisi.

Keltský archeoskanzen Nasavrky

Pokud chcete vidět, jak žili, hospodařili a vařili Keltové, v Železných horách máte jedinečnou příležitost podívat se jim přímo „do kuchyně“. Keltský archeoskanzen se nachází v Nasavrkách jižně od Chrudimi na hlavní silnici vedoucí do Ždírce nad Doubravou. Provozuje ho spolek BOII, který také pořádá pravidelně akce s keltskou tématikou. Skanzen je rekonstrukcí keltského „města“ […].

Nejstarší smrk v České republice u Plešného jezera

Poblíž Plešného jezera stojí nejstarší smrk nacházející se na území šumavského národního parku. Podle vědců strom začal růst před 632 lety.

Pohádková rezervace v Hořících na Šumavě

Pohádková rezervace je jedním z pilířů českého divadla a humoru. S tradicí sahající až do roku 1923 nedaleko Hořic na Šumavě.

Zbytky kostela Panny Marie Bolestné v Hořicích na Šumavě

Na návrší nedaleko Hořic na Šumavě stávala dřevěná jednolodní poutní kaple z roku 1733, která byla roku 1782 přestavěna na zděný kostelík.

Pohoří na Šumavě - bývalá sklářská osada v Novohradských horách

Ikonické odlehlé místo v Novohradských horách zažilo řadu proměn: z bývalé sklářské osady vznikla prosperující obec, která během 20. století téměř zmizela z map. Dnes tu kromě zachráněného torza kostela stojí pár nových domů, lákavé jsou zejména cyklistické a pěší výlety do okolí k zaniklým vsím.

Šumavské Prášily oplývají četnými zajímavostmi i drží několik prvenství

Najdete zde základy kostela, který díky nadšencům zvolna povstává z trosek, zbytky starého hřbitova, botanickou zahradu, americké bizony, lanový a archeopark, nebo příjemné čisté tábořiště. Počínají zde turistické trasy k atraktivním místům v okolí, od krás přírodních po ta s doteky historie.

Kdysi přísně utajované pracoviště dnes poskytuje překrásný výhled na Český les i Šumavu

Některé vojenské objekty na našem území byly srovnány se zemí, jiné bez využití chátraly a marně hledaly nového majitele. Havran naštěstí přečkal.

Hůrka: odstřelený kostel, kaple s děsivou historií, horské jezero i zurčící potok

Šumavská Hůrka nedaleko Prášil bývala významnou, života plnou obcí. Potkal jí osud mnoha zaniklých míst, v případě Hůrky spjatý s naprostou neúctou k mrtvým. Dnešní tichý klid místa tyto časy však stále připomíná. Milovníkům přírody pak je určeno blízké čarovné horské jezero a cesta podle potoka.

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou

Na severní straně Černohorského rašeliniště vás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta.

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.