Poděbrady

Dančí obora Dobšice

Dančí farmu naleznete v obci Dobšice, mezi městy Poděbrady, Kolín a Chlumec nad Cidlinou. Dá se k ní dostat i po cyklostezce č. 4199b.

Poděbradský trpaslík

Proslulým obyvatelem Poděbrad je malý trpaslík, který odbíjí kladívkem do mochomůrky čas nejen lázeňským hostům, ale také všem, co žijí nebo zavítají do Poděbrad. Trpaslíka s červenou čepičkou najdete kousek od květinových hodin.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Poděbradech

Římskokatolický kostel Povýšení sv. Kříže stojí v Poděbradech nedaleko centra. Jádro kostela je gotické, byl renesančně přestavěn a následně regotizován.

Havířský kostelík – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poděbradech

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, známý také jako Havířský kostelík, je zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Hydroelektrárna Poděbrady

Prvorepubliková stavba vodní elektrárny v Poděbradech patří k nejstarším svého druhu na řece Labe a od roku 2017 je na seznamu kulturních památek České republiky.

Přístaviště Poděbrady pro rekreační plavbu i osobní lodní dopravu

V Poděbradech vzniká u řeky Labe nové přístaviště. Dokončeno má být v červnu 2023. Bude sloužit jak malým rekreačním plavidlům, tak také jako přístav osobní lodní dopravy. Sloužit tak bude široké veřejnosti.

Johanka, manželka husitského krále Jiřího z Poděbrad, byla i úspěšnou válečnicí

Město Rožmitál pod Třemšínem máme většinou spojené se jménem Jakuba Jana Ryby, velkého vzdělance, kantora a muzikuse, jehož dílo Česká mše vánoční je tradicionálem v čase adventním. Méně známá je česká šlechtična, pozdější královna Johana z Rožmitálu, která se tu zřejmě narodila.

Hrad Litice byl pro Jiřího z Poděbrad jeho „Karlštejnem“

Hraniční hvozdy byly neprostupné, zároveň ale lákaly kořistníky k loupeživým výpravám do nitra přemyslovských Čech. Aby tomu panovník zamezil, přenechal na konci 13. století území Půticům, kteří byli odnoží jihočeských Drslaviců. Ti osidlovali především západní a jihozápadní část království, ale po domluvě s králem jich část přesídlila.

Písník Poděbrady – olomoucké přírodní koupaliště

Místo pro relax, přírodní koupání, ale i aktivní, či kulturní vyžití, kde si můžete dát něco k zakousnutí. Mimo písčité pláže, se můžete slunit na upravovaných travnatých plochách.

Na Velharticích ukrývali před Jiřím z Poděbrad korunovační klenoty, aby nemohl být korunován

Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. Vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.

Železniční nádraží v Poděbradech

Funkcionalistická stavba z let 1929-1931 byla postavena podle návrhu architekta Vojtěcha Krcha. Dochovala se i s původní výzdobou a dnes patří mezi památkově chráněné objekty.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.

Eliščin pramen v Poděbradech

Pramen Eliška byl navrtán roku 1910. Naleznete ho tryskat z měděné vázy do skleněné půlkoule, která je zakrytá secesní kovovou stříškou nesenou na sloupcích. Celá konstrukce je ozdobená různými motivy z říše rostlin, volutami a štítky.

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Sekerou tesal samouk Vojtěch Kopic v Českém ráji do pískovce české dějiny

Partyzán vedle Přemysla Oráče, kněžna Libuše a lidické ženy. Jiřík z Poděbrad, Jan Žižka, Masaryk a taky Komenský, Havlíček Borovský, Horymír se Šemíkem, skautská lilie… Najdete tu svatého Václava, císaře Karla IV., ale i sochu lva. Vše vytesáno samoukem, vlastencem a zarputilým člověkem.