Poděbrady

Na místo popravy kutnohorských havířů stačí jen přejít most

V době vlády Vladislava Jagellonského se Poděbrady zapsaly do historie krvavým příběhem. U rybníčka Jordán na poděbradském Zámostí byli 5. srpna 1496 popraveni bouřící se kutnohorští havíři.

Soukromé muzeum nositele Ceny Ď zve návštěvníky na cestu historií Poděbrad

Zastihne-li vás při návštěvě Poděbrad nepřízeň počasí, máte jedinečnou možnost ponořit se do historie města i jeho lázeňství v nevšední sbírce Michala Nováka, která je jako Soukromé muzeum historie lázeňství v Poděbradech prezentována ve vestibulu poděbradských Centrálních lázní.

Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu

Na kunštátském náměstí můžete vidět mnoho zajímavých staveb, mezi které patří - barokní fara ze 2. pol. 18. stol., barokní dům z roku 1756, socha krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad z roku 1885.

Nechte se převézt přívozem u Osečka

Chcete-li na cyklistickém výletě vyzkoušet i zážitek s přívozem přes řeku, jako za starých časů, pak zvolte trasu z Poděbrad do Poděbrad.

Na kole po levém břehu Labe z Poděbrad do Nymburka

Cyklostezka z Poděbrad do Nymburka je mezi rekreačními cyklisty dobře známá – především o víkendech se to na ní jen hemží v obou směrech. Již méně je využívána levobřežní cyklostezka, a to i přesto, že je svým okolím daleko atraktivnější.

Písečný přesyp u Osečka - lokalita pískomilných hub

Písečný přesyp u Osečka, cca 3 km od Poděbrad, je přírodní památka s písečnou dunou, která je zároveň lokalitou více než 80 druhů vzácných hub. Tento písečný přesyp vznikl v pozdním glaciálu, dnes ho hojně pokrývají borovice, mechorosty, lišejníky, a je domovem pískomilného hmyzu.

Lázně v pivovaru Poděbrady

Lázně v pivovaru Poděbrady se nachází přímo v historické budově poděbradského pivovaru, v prostorách, kde se dříve skladovaly bloky ledu pro chlazení piva. Díky masivnímu zdivu a důmyslnosti našich předků dýchne genius loci tohoto místa na každého návštěvníka.

Slávu a prosperitu přinesla Poděbradům minerální voda

Město ve středních Čechách známé hlavně jako sídlo pánů z Kunštátu a Poděbrad, jejichž čelný představitel Jiřík se stal v rozháraných revolučních dobách husitským králem, je vítanou cílovou destinací nejen pro návštěvníky známých lázní. Pojďme se o tom přesvědčit.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Restaurant Zámek Poděbrady

Naším cílem je přinášet hostům kvalitní gurmánský zážitek podpořený chutí jedinečného piva z rodinného pivovaru Hendrych a dobrým moravským vínem.

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Polské dny v Praze přinesou turistické tipy i gastronomické ochutnávky

Druhý červnový víkend přinese na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad exkurzi za hranice Česka. Pomyslná cesta povede do Polska. Účastníci třetího ročníku Polských dnů v Praze okoštují zahraniční kuchyni a poznají známější i prozatím málo objevené kouty sousedního státu.

Nedobytné Litice měly být Karlštejnem Jiříka z Poděbrad

Řídce osídlený prales severovýchodních Čech potřebovali Přemyslovci mít pod kontrolou. Jihočeští Drslavici zde na popud krále vybudovali a drželi opěrné hrady na hranicích království. Litice, o nichž je zmínka roku 1304, byly jedním z nejmocnějších, doplňoval ji Potštejn.

Středověk a nová otevírací doba vítá návštěvníky na zámku Kunštát

V loňském roce byl státní zámek Kunštát asi nejvíce zmiňovaným zámkem ve správě Národního památkového ústavu, a to především na počest Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a jeho mírových misí, jejichž 550. výročí jsme si vloni připomněli.

Štvanice na vysokou byla předzvěstí Velké pardubické, dozvíte se na Kunětické hoře

Na osamělé znělcová kupě nedaleko Pardubic stojí jeden z největších českých hradů - Kunětická hora. Pevnost ční do krajiny od roku 1423, kdy ji založil vůdce orebitů Diviš Bořek z Miletínka. Je jedním z nemnoha husitských hradů. V roce 1464 ho vlastnil Jiří z Poděbrad.