Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Naučná stezka Hamižná - za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice - Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy - tzv. Pinky - pozůstatky po těžbě zlata.

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Farma Hedecko - rodinná farma nedaleko Rakovníka

Farma Hedecko se nachází u obce Břežany v krásné přírodě 17 km od Rakovníka směrem na Kralovice. Nabízí ubytovací služby a řadu příležitostí k příjemnému strávení dovolené na venkově. Pobyt je vhodný zejména pro rodiny s dětmi.

Ranč v údolí - westernové vyjížďky na koních do přírody

Ranč v údolí se nachází nedaleko města Stříbra v lesích u vesničky Svojšín a Ostrovce. Klidné a krásné místo v údolí řeky Mže bez blízké civilizace ve vás zanechá nezapomenutelný romantický zážitek. Naším cílem je malý westernový ranč s osobním přístupem k našim hostům.

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní

Farma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17 soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu, ovcí a vodní a hrabavé drůbeže.

Kam o víkendu s dětmi: Za keltskými hrátkami s čerty a na jarmark zdobit kraslice

Sezónu plesů a maškarních bálů pomalu střídají jarmarky, veletrhy a vítání jara. Více o velikonočních tradicích můžete přiučit své ratolesti například v Chebu či Pardubicích. Nevšedním zážitkem jistě bude výlet do hlubin podmořského světa v Tachově.

Slunečná kavárna v Srní – ochutnejte nejchutnější domácí marmelády

Obec Srní leží v krásné přírodě Šumavského národního parku. Velké vyžití v létě ocení cyklisté a pěší, v zimě pak běžkaři. A pokud nechcete vůbec sportovat, stačí posedět a popovídat si ve Slunečné kavárně nad šálkem kávy třeba s výborným domácím dortem, nebo si zakoupit domácí marmeládu.

Konaly se v okolí Žihle tajemné rituály?

Zajímavé kamenné sestavy a obrovské balvany poblíž Žihle vzbuzují pozornost i v současné době. Byla tato lokalita využívána i lidmi v dávné minulosti?

Černá mohyla v Rokycanech - památník vojáků Madlonova pluku

V Rokycanech se na křižovatce ulic Litohlavské a Madlonovy nachází mohyla s křížem na vrcholu, připomínající decimaci Madlonova jízdního pluku za zběhnutí bitvě u Breitenfeldu.

Cikánská slať - jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech je regionálním ústavem, více oborově zaměřeným, s funkcí sbírkotvornou, vědecko-výzkumnou, kulturně výchovnou a vzdělávací. Je odborným pracovištěm pro muzejní a vlastivědnou práci a dokumentaci vývoje přírody a společnosti regionu.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie Litohlavy

Poutním místem Rokycanska a významnou dominantou Litohlav je kostel Navštívení Panny Marie na Vršíčku u Litohlav. Kostel se třemi věžičkami postavila obec Rokycanská v letech 1744 - 1747 jako vděk za ochránění města od moru, který zuřil v letech 1680, 1689 a 1713 a který tehdy Rokycany ušetřil.

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.