Tipy na výlety v oblasti Plzeňský kraj

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.

Javornická hornatina

Javornická hornatina se rozkládá na území o ploše cca 60 km2 rozkládající se pod horou Javorník s nadmořskou výškou 1066 m n. M., zasahující od Kašperských Hor na západě k Vacovu na východě a od Strašína na severu ke Stachám na jihu.

Kladrubský klášter prochází proměnou

Klášter v Kladrubech na Klatovsku prochází od loňského léta rekonstrukcí za téměř 150 milionů korun. Návštěvníci se díky tomu po jejím skončení podívají do dosud nepřístupných prostor, čekat na ně budou nové prohlídkové trasy.

Vstišské kamenné spirály

Mezi obcemi Vstiš a Dobřany na jihozápadě Plzeňska se nachází kamenný kruh. Kamenný kruh byl vytvořen pro harmonizaci krajiny a doplnění vody do krajiny zapsaným spolkem druidů ČR Kruh21.

Perla Otavy a její okolí nabízí mnoho zajímavostí

Horažďovice, označované jako Perla Otavy, v minulosti sehrávaly díky své poloze významnou úlohu. Mimo to byly středem pozornosti tehdejších vlivných a mocných šlechtických rodů.

Židovský hřbitov Nečtiny

Židovský hřbitov Nečtiny pochází z druhé poloviny 17. století.

Industriální stezka Plzní

Industriální stezka propojuje technické zajímavosti v Plzni a okolí. Jedná se o místa, která patří k průmyslovým klenotům města, ať už se jedná o architekturu nebo významné podniky. Místa, kam vás stezka zavede zabaví nejen fanoušky architektury, ale i rodiny s dětmi.

Dům Boženy Němcové v Domažlicích s pamětní deskou

Dne 8. září 1895 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „Vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem.

Fara v Blovicích - přespala zde Němcová i Baar

Blovická fara je budova s pozoruhodnou historií. V průběhu staletí ji navštívila řada známých osobností, mezi nimi například Božena Němcová nebo Jindřich Šimon Baar. Nachází se v Americké ulici, naproti kostelu sv. Jana Evangelisty.

Alej Kilometrovka v Plzni

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Nedaleko ní se navíc vyřádíte v parku za Plazou.

Lobezský park v Plzni

Lobezský park vznikl v roce 1935 v prostoru bývalého pískovcového lomu, jehož okolí po ukončení těžby zarostlo a bylo zdevastováno. V roce 2018 park prošel celkovou obnovou podle projektu Tomáše Rákose. Kromě opravy cest byla citlivě upravena zeleň a byl doplněn také parkový mobiliář.

Václavský rybník v Českém lese

Václavský rybník leží v CHKO Český les, nedaleko Rozvadova. Je součástí lesního hospodářského celeku LHC Kolowratovy lesy.

Mrákov - původní lidová architektura

Mrákov patřil mezi 11 nejstarších chodských vesnic rozložených na jihozápadním pomezí Čech. Jejich obyvatelé vykonávali strážní službu k ochraně zemské hranice a obchodních stezek vedoucích do města Domažlice. Potvrzuje to listina krále Jana Lucemburského z r. 1325.

Od šumavského orloje do brčálnické náruče řeky Úhlavy

V části CHKO Šumava, kterou jsme navštívili, jsou bezpochyby nejpopulárnějšími turistickými cíli Železná Ruda s dvojicí známých ledovcových jezer – a také rozhledny na Špičáku a Pancíři podporované lanovkami. Tím ovšem přitažlivá nabídka nekončí. Přesvědčíme se o tom na jedné méně frekventované skalní vyhlídce, u unikátního orloje a na trase mokřadem, který napájí známá řeka.

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu

Vlčí rokle v Posázaví, nad městečkem Kamenný Přívoz, ukrývá zajímavý přírodní klenot - obloukovitou rokli, kterou vyplňuje kamenné moře z až několik metrů velkých žulových balvanů. Místo navíc ozvláštňují až 200 let staré bučiny.