Hrady a zámky v oblasti Plzeňský kraj

Kašperské Hory a hrad jsou letošním tahákem Šumavy

Kašperské Hory, město, které je v poslední době v povědomí díky kriminálnímu seriálu Policie Modrava, a hrad spojený zejména s pohádkou Anděl Páně, prožívají turistický boom. Není se čemu divit, leží v atraktivní části Šumavy, nabízí příjemné zážitky, zkrátka je tu co vidět a hlavně je tu nádherně.

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. Řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Empírový zámek Březina

Na okraji rozlehlých račských lesů v obci Březina na Rokycansku leží empírový zámek pánů ze Štenberka, který je obklopen anglickým parkem přecházející v oboru. Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Od loveckého zámku Kozel ke skalnímu hradu Lopata

Stavebně nijak nápadnou, zato velmi příhodně v krajině zakomponovanou stavbou je klasicistní lovecký zámek Kozel u Plzně. V západočeském kraji je jednou z nejnavštěvovanějších památek, také si to plným právem zaslouží.

Kam o víkendu s dětmi: Lámat si hlavu do metropole nebo za písničkami na hrad

Jestli vaše zvídavé děti rády zkoušejí a poznávají nové věci, vezměte je třeba za hlavolamy do Novoměstské radnice v Praze nebo také do Plzně na Dny vědy a techniky. Pokud jsou ještě ve věku her a pohádek, zaujme je jistě program Toulcova dvora, Bouzova, Turnova nebo Karlových Varů.

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.

Zřícenina hradu Litice u Plzně

Zřícenina hradu Litice v Plzni se nachází na ostrožně nad soutokem Litického potoka a Radbuzy, v plzeňské městské části Litice. Ostrožna byla osídlena už v pravěku, hrad zde byl založen zřejmě v první pol. 13. stol. A patřil tak mezi nejstarší šlechtické hrady u nás.

Kam o víkendu s dětmi: Večer do setmělého hradu nebo na noc do zoo

Jestli se vaše děti rády trochu bojí, vezměte je na večerní prohlídku lysického zámku nebo hradu Rabí. Pokud jsou naopak nebojsové, mohou z pátku na sobotu přespat s dalšími dětmi v děčínské zoologické zahradě. Atraktivním tipem je třeba také návštěva kukuřičného bludiště v Roseči.

Z Radoušova hradu do města plžů a ještě dál

Dvojice kopců svírá ve svém údolí Starý Plzenec, z jednoho vrchu na něj shlíží Karlova koruna neboli hrad Radyně, z druhého pradávná rotunda ze zaniklého středověkého hradiště. Místo opředené legendami, které lidé znali už od pravěku. Nyní minulost připomíná několik staveb a naučné stezky lemují okolí všemi směry.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Zámek Žinkovy - místo, kde se píší příběhy

Zámek Žinkovy prochází od roku 2008 celkovou rekonstrukcí. Ačkoli vnitřní prostory zámku nejsou vybaveny žádným mobiliářem, stojí zámek Žinkovy za prohlídku, při které se během cca 60minutového výkladu seznámíte s jeho bohatou historií.

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. N. M.) se v květnu 2014 otevře nová rozhledna. Z výsky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích sídlí v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství.

Záhadná postava stojí u tajemného kostela v Petrovicích u Sušice

Malebná obec Petrovice, která je zasazená mezi šumavské kopce, má bohatou historii. Údajně zde stávaly i dva hrady. Nechybí však ani záhady.

Co hledali Keltové v okolí dnešních Velhartic?

Poklidná pošumavská obec Velhartice je známá především díky středověkému hradu s unikátním mostem. Zdejší oblast však využívali již Keltové.