Hrady a zámky v oblasti Plzeňský kraj

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.

Muzeum čs. opevnění Klášter v Nové Bystřici

Muzeum čs. Opevnění Klášter - naleznete 1,5 km východně od obce Klášter II, směr hrad Landštejn.

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Havlova skála se nachází poblíž obce Horní Liblín v přírodním parku Horní Berounka. Jedná se o přibližně 30 metrů vysoký skalní ostroh s krásným výhledem na meandr řeky Berounky. Je odsud vidět městečko Liblín, hrad Libštejn s nedalekým mlýnem a vodácký kemp Kobylka.

Po stopách hejtmana Jana aneb Noční prohlídky na hradu Kašperk

Na severozápadním výběžku hory Ždánov se majestátně tyčí nejvýše položený královský hrad v Čechách – Kašperk. Pro návštěvníky je v těchto dnech připraveno zajímavé zpestření.

Rytíři i princezny jdou do boje. O turisty

Rytířská klání, kostýmované prohlídky, romantika při svíčkách, taneční vystoupení, historické jarmarky, koncerty, výstavy. Památky se snaží nalákat turisty, státní hrady a zámky v Plzeňském kraji proto připravily na léto široké spektrum nejrůznějších akcí.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se na Divoký západ nebo do středověku

O posledním červnovém víkendu se můžete vydat na dobrodružnou cestu časem. A je jen na vás, jaké období zvolíte. Pokud zavítáte do Plzně, přenesete se do období Divokého západu, v Kutné Hoře zase mezi rytíře do středověku, zatímco zámek Fryštát ožije bujarým veselím první republiky. Všude jsou nachystány nejrůznější dobové aktivity, které dané období lépe představí.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.

Proč se na hradu Rýzmberk zjevuje temný přízrak?

Hrad Rýzmberk na Domažlicku je opředen řadou pověstí. Podle jedné z nich jednou za rok vstává z hrobu dívka, která drží v ruce rudé jablko.

Památky lákají: na Nebílovy, Horšovský Týn, Švihov a Červené Poříčí bude o víkendu zlevněné vstupné

Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.

Otevře se na Velký pátek poklad ukrytý na hradu Nový Herštejn?

Na Domažlicku se v nadmořské výšce 681 metrů nachází zřícenina hradu Nový Herštejn. Toto kdysi důležité místo má zajímavou historii a možná stále ukrývá i poklad.

Kam o víkendu s dětmi: Kochejte se ledovou zoo, vymalujte si mandalu

Konec února je věnován především masopustům. Na ty můžete zavítat jak v Praze, tak v několika dalších krajích. Pokud vás ovšem lákají jiné akce, vypravte se třeba do Plzně do ledové zoo nebo na oslavu narozenin hradu Červený újezd. Pokud se chcete věnovat s dětmi něčemu relaxačnímu, zamiřte do Náchoda, kde si budete moci společně vytvořit a vymalovat mandalu.

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.

Zdevastovaný zámek v Boru se podařilo městu zachránit

Tachovsko není zrovna krajem turismu, přestože tu najdete hodně cenných památek. Je tomu i v případě zámku v Boru, v blízkých Vysočanech sídlil bojový útvar ČSLA, vojáci byli ve městě jako doma. Dominantou je romantický zámek, který na přelomu století začal rychle chátrat. Město ho zachránilo.

Třebelský vodopád u Černošína

Vodopád naproti hradu Třebel je vysoký asi 100 metrů od ústí do Kosího potoka. Hlouběji v lese se ukrývá ještě několik nádherných kaskád.