Hrady a zámky v oblasti Plzeňský kraj

Nový zámek Chodová Planá

Zámek byl postaven na počátku 20. století za hraběte Hanse Ernsta von Berchem–Haimhausena podle projektu vídeňského architekta R. Feldscharka. Zámek je kvalitním a slohově čistým příkladem pseudobaroka. Kolem se rozkládá anglický park.

Zámek Dolní Lukavice

Trojkřídlý barokní zámek postavený Jakubem Augustonem pro hraběte Ferdinanda z Morzinu. Letohrádek sloužil především k odpočinku šlechty a procházkám zahradou.

Zámek Luhov u Plzně

Zámek Luhov je dominantou stejnojmenné obce na severním Plzeňsku v blízkosti přehrady Hracholusky. Památkově chráněný zámek ještě v devadesátých letech připomínal spíše ruinu. Po dlouhé rekonstrukci, která mu znovu vdechla život, se zámek Luhov v roce 2006 otevřel veřejnosti.

Zámek tří císařů Zbiroh ukrývá tajemství nacistů i železnou masku

Za zámkem Zbiroh se vydáme na Rokycansko do Plzeňského kraje. Původně byl románsko-gotickým hradem a šlo o vůbec první šlechtický hrad na našem území. Do té doby hrady stavěli pouze králové. Zbiroh nenabízí jen zajímavou historii a krásné prostory, najdete v něm také wellness hotel, středověkou krčmu a pořádají se tu svatby. Zámek též ukrývá mnoho záhad a zajímavostí, kvůli kterým jej stojí za to navštívit.

Zámek Mokrosuky

Zastavte se na zámku Mokrosuky a užijte si zhruba 45 minut dlouhou prohlídku s majitelem zámku. Na zámku také najdete galerii maleb z Pošumaví, výstavu středověk očima umělé inteligence a drobné občerstvení. Na zámku je možné se i ubytovat.

Barokní zámek v Trpístech výjimečně otevřou

Téměř celý rok je zámek v Trpístech na Tachovsku turistům nepřístupný, teď se výjimečně otevírá. Sobotní akce je součástí svatomarkétské pouti.

Zámek Kněžice u Sušice

V obci Petrovice u Sušice se nachází zámek Kněžice. Budova byla secesně upravena na počátku 20. století, dlouhá léta zde sídlil domov seniorů. Současní majitelé v budově pořádají koncerty vážné hudby.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Střeží ruinu hradu Zbirohy kamenný Černý rytíř?

V Českém ráji stojí řada skalních hradů, milovníci historie a romantiky si tu přijdou na své. Jedním z nich je ruina Zbirohy (nebo také Zbiroh, názory na jméno se různí) na skalnatém ostrohu nad údolím Jizery nedaleko Malé Skály.

Zámek Cebiv

Barokní zámek v Cebívi byl postavěn v 18. století z původně gotické tvrze. Za komunistického režimu sloužil jako jedna z budov JZD a postupně chátral až do dezolátního stavu. Dnes je po částečné rekonstrukci a není veřejně přístupný.

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.

Zámek Červené Poříčí se pozvolna dostává opět do kondice

Dlouho byl zanedbávaný i devastovaný zámek v Červeném Poříčí stojící ve stejnojmenné obci na břehu meandrující Úhlavy. Leží asi tři kilometry od známého vodního hradu Švihova, řidiči ho většinou míjejí bez povšimnutí. Léta byl zavřený, nyní se dostává opět do kondice. Zámek postavený u nás v málo vídaném stylu saské renesance je tak rozsáhlý, že celková oprava je během na dlouhou trať.

Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Zámek Kozel potěší interiéry, květy jara i barvami podzimu v parku

Stylově čistý klasicistní zámek Kozel, stojící pár kilometrů od Plzně, nedaleko obce Šťáhlavy, je umístěn na svahu pod lesem a je obklopen krajinářským parkem. Díky tomu je přirozeně včleněn do okolí. Jeho architektura i interiéry reprezentují mimořádný komplex rokoka a empíru, navíc prohlídka je plně bezbariérová a nezapomíná se ani na nevidomé.