Plzeňský kraj

Muzeum Lamberská stezka na zámku v Žihobcích

Muzeum Lamberská stezka přibližuje historii obce Žihobce spjatou s rodem Lamberků. Muzeum se nachází v krásných prostorách raně barokního zámku obklopeného zámeckým parkem. Součástí expozice je rekonstrukce zámeckého interiéru 19. stol. A expozice věnovaná přírodě Pošumaví a historii okolních obcí.

Muzeum venkovských řemesel

Chcete dětem ukázat, jak se žilo na vesnici před sto lety? Nahlédněte do života našich předků na českém statku a seznamte se s jejich každodenními činnostmi, řemesly a nástroji. V Muzeu venkovských řemesel v Mířkově se podíváte např. Do zemědělské expozice, na zpracování mléka, vlny a obilí.

Geopark GeoLoci na Tachovsku - součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Historický mlýn v Mešně

Prohlédněte si skvěle zachovalý mlýn v obci Mešno nedaleko Plzně, ve kterém se mlelo až do roku 1958.

Starý japonský meč je nově k vidění na hradu a zámku v Horšovském Týně

Samurajský meč - katana je nově k vidění na jednom z prohlídkových okruhů Státního hradu a zámku Horšovský Týn.

Jarní putování Pošumavím – romantická zřícenina Zavlekov

Nad hlavním silničním tahem z Klatov do Horažďovic se na skále tyčí malá zřícenina tvrze, jejíž historie sahá až do 14. století. Místo poskytuje překrásný výhled na okolní krajinu.

Jarní putování Pošumavím – Hory Matky Boží

V překrásné kopcovité krajině, v níž se pozvolna střídají lesy a rozlehlé louky, se v nadmořské výšce téměř 700 metrů nachází malá, ale půvabná obec nesoucí honosný název Hory Matky Boží.

Pojďte s Gymplem na cesty v okolí Plas

Již 29. ročník turistického pochodu Gympl na cestách se uskuteční v sobotu 7. dubna – letos připadá toto datum na Velikonoční prázdniny.

Věřte na bobry!

Proč bobři kácejí stromy? Co jsou to bobří hrady a kdy z nich tato zvířata vyrážejí na výpravy po svém vodním světě? Projdete-li naučnou stezku u Lesné na Tachovsku, najdete odpovědi. Počkáte-li do soumraku, uvěříte, že bobři existují...

Tipy na víkend: Výstava trofejí, závod přes louži a s kočárky, oslavy sv. Patrika

O víkendu oslavte svátek irského patrona sv. Patrika v Praze, Plzni nebo Rokycanech, kde bude k dostání i zelené bylinkové pivo. Maminky budou v neděli v pražské Stromovce soutěžit s dětskými kočárky. Staré lyže můžete oprášit na dobovém sjezdu Maloúpské padesátky. Pobavit se můžete na šumavském Špičáku, kde se pojede závod přes louži.

Tajemná a záhadná místa Šumavy - kostel sv. Maří Magdalény

Hřbitovní kostel sv. Maří Magdalény ve Velharticích je místem, které je protnuto záhadou a tajemným obrazem smutné tváře.

Tipy na víkend: Výstava Čtyřlístku, masopusty a Chodský bál

O víkendu se koná řada masopustů, ale také Chodský bál v Domažlicích, Sportovní ples v Dlouhoňovicích, Šibřinky v Olomouci-Lošově a mnoho dalšího. V Praze se otevřela interaktivní výstava Čtyřlístku, na Karlštejn se vrátil poklad a v Průhonicích se v sobotu konají prohlídky věnované stromům.

Tajuplná cesta s automatickou kresbou, za zrozením Nové Plzně

Spontánní procházka historickými a energeticky zajímavými místy, v prostorách, ze kterých začala klíčit Nová Plzeň (Stará Plzeň je Plzenec). Cesta je proložena zastávkami s vyprávěním pověstí, historickými vložkami, seznámením s automatickou kresbou nebo hrami.

Zapomenuté šumavské vesničky – Věštín

V malebné krajině s překrásným výhledem nejen na šumavské vrcholy Sedlo, Ždánov a Javorník, ale i do vnitrozemí k hradu Rabí, leží vesnička Věštín, která měla v dávné minulosti sehrávat významnou úlohu při ochraně české země.

Mumie v katakombách

Zemřeli před více než dvěma sty lety. Díky způsobu pohřbu a klimatickým podmínkám v podzemích kryptách klatovského chrámu se jejich těla zachovala. Do tváří mumií, které vědci stále zkoumají, mohou návštěvníci pohlédnout v nově otevřené expozici...