Plzeňský kraj

Bavorsko láká čím dál tím více Čechů

Nejen za prací a nákupy, ale i za zábavou a relaxem jezdí do sousedního Bavorska stále více Čechů. Sílícímu trendu se přizpůsobuje i německá strana včetně lyžařského střediska Velký Javor nebo lázní Therme1 v Bad Füssingu.

Plzeňský kraj chce lákat na industriální skvosty

Plzeňský kraj chce nově lákat turisty na industriální památky. Cestovní ruch v příštím roce podpoří sedmi miliony korun.

Klášter v Plasích uzavírá sezónu prohlídkami s hodinářem

Je pár minut před celou, nahoře ve věži se ozvalo hlasité cvaknutí. To se odjistila brzda na závaží hodinového stroje. Vše je připraveno na odbíjení. Za chvíli se lidé v Plasích dozví, kolik je hodin...

Kam o víkendu s dětmi: Na kreativní i vědecké dílny či na pohádku

O víkendu se koná především řada tvůrčích dílen. Můžete malovat, modelovat, skicovat, vytvářet. Můžete se ale také ponořit do tajů badatelství a zahrát si na kriminalisty. V rámci Noci divadel pak můžete vyrazit na dětská představení, třeba na Malého prince v Plzni.

Domažlická šikmá věž a legendy o statečných Chodech a zlém Lomikarovi

Jednou z nejšikmějších věží u nás je vyhlídková u arciděkanského kostela v Domažlicích. Staré město se dvěma názvy: česky Domažlice, německy Taus má hezké historické jádro v podobě protáhlého náměstí, které lemují gotické a renesanční domy s podloubími a mázhauzy. Průčelí jsou ale novodobější.

Významný šumavský poutní kostel ve Strašíně obestírá spousta legend

Milovníci tajemna zde mohou pociťovat extrémně silné energie u pramene či dohledávat vyobrazené kostlivce, racionálně uvažující pak mít pochyby u legend o bílém zjevení, nebeské Panně Marii, původu názvu obce, zázraku otevření dveří kostela za husitů nebo o korunce hadí královny na hlavě Jezulátka.

Z horšovské obory se má stát perla Plzeňského kraje

Plzeňské hejtmanství v tichosti pracuje na revitalizaci horšovské obory u zámku v Horšovském Týně. Areál, který patří kraji, by měl už brzy disponovat sítí cyklostezek, největší in-line dráhou v regionu i upravenou krajinou.

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů naleznete v historické budově Černé věže v Pražské ulici v Plzni. Expozice je věnovaná zakladateli Škodových závodů Emilu Škody a jeho strýci Josefu Tomáši Škodovi, který ho v začátcích podnikání finančně podporoval.

Bývalá Pomocná synagoga - Zahrada vzpomínek v Plzni

Pomocná synagoga v Plzni stála ve Smetanových sadech. V roce 2002 zde byl zřízen pomník obětem holokaustu s názvem Zahrada vzpomínek.

Tipy na víkend: Za kulturou, sportem, ale hlavně dobrým jídlem

Poslední zářijový víkend, který bude díky pátečnímu svátku navíc prodloužený, nabízí program úplně všem. Za kulturou můžete vyrazit třeba do Plzně, kde se otevírají umělecké ateliéry s množstvím workshopů. Zasportovat si můžete zase během závodu ve Vodňanech. Jedlíci na tom budou zdaleka nejlépe, mohou vyrazit na husí hody, festival knedlíků nebo vinobraní.

Vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku

Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku nedaleko obce Zemětice na Plzeňsku. V současné době je ve výstavbě.

Rabínský dům v Plzni

Budova nedaleko Velké synagogy fungovala v minulosti jako ubytování pro rabína a společenské prostory pro věřící. Dnes je v havarijním stavu a připravuje se na rekonstrukci.

Kostel sv. Mikuláše v Potvorově

Kostel sv. Mikuláše v Potvorově je jednou z nejstarších památek na území Plzeňského kraje. Patří sice k menším venkovským kostelům, ale jeho umělecká a architektonická hodnota jej řadí mezi naše nejvýznamnější a nejcennější stavby vůbec.

Kostel sv. Jiří v Plzni - Doubravce

Kostel svatého Jiří v Plzni-Doubravce, je patrně nejstarším dochovaným kostelem na území dnešní Plzně. Leží na vyvýšenině na břehu u soutoku řek Berounky a Úslavy nedaleko zaniklé středověké obce Týnec.

Lípa svobody u pomníků ve Kdyni

Lípu Svobody vysadili lidé z Kdyně v den výročí bitvy na Bílé hoře, tedy 8. listopadu 1918. V roce 2018 se strom probojoval do finále ankety Strom roku.