Plzeňský kraj

Gloriet na Vlčím kopci nad řekou Oslavou

Novogotický altán Gloriet nabízí jedinečnou vyhlídku na Divokou roklí řeky Oslavy, kde se řeka mění v burácející peřeje a vodopády. Gloriet byl zpestřením rozsáhlého parku rozprostírajícího se kolem zámečku Vlčí kopec, který nechal vystavět hrabě Jindřich Vilém III. Haugwitz.

Bývalý vápencový lom v Rabí

Lom nedaleko obce Rabí na Šumavě sloužil od středověku k těžbě vápence. Vápno se tu pak vypalovalo v primitivních pecích a jamách. Okolí lomu nabízí nádherné výhledy, vstup do lomu je na vlastní nebezpečí.

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plzni

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je součástí bývalého františkánského kláštera a patří mezi nejstarší v Plzni. V kostele se často konají koncerty a jiné kulturní akce.

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu

Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.

Pohádková stezka v Příchovicích

Pohádková cesta spojuje lesopark Na Sluneční s penzionem a restaurací U Čápa v Příchovicích, nedaleko Kořenova. Pěšina, která vyráží zpod Muzea, vás napřed provede mezi pasoucími se ovcemi a kozami a pak už přes cíp lesa rovnou do pohádky.

Naučná stezka Přimda

Přírodovědná a historická okružní naučná stezka začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, vede ke kapli Panny Marie, hradu Přimda k Mílovské lípě a cesta vede také okolo několika studánek.

Ukrývá Křížový vrch na jižním Plzeňsku odkaz Keltů?

Nedaleko města Stod se nachází jedno z nejkrásnějších a současně nejtajemnějších míst Plzeňska, které v minulosti sehrávalo významnou roli v životě tehdejších lidí.

Tipy na víkend: Na pivní festival do Plzně, na slavnosti uzeného na Veveří

Přelom měsíce nabídne akce spojené mimo jiné s jídlem a pitím. Pivní fandové mohou vyrazit do Plzně, zatímco milovníci vína do Meziměstí. Dobré jídlo budete moci ochutnat na hradě Veveří, hříšné čokoládové pochutiny v Havlíčkově Brodě. V hlavním městě se koná festival proti totalitě Mene Tekel a v Liberci poutavá výstava o Indonésii.

Tipy na víkend: Vyrazte na masopustní hody nebo cestovatelský festival

Vychutnejte si období masopustu plnými doušky. V Praze, Mariánských Lázních či Plzni budete moci ochutnat zabijačkové speciality, ale i sladké dobroty. Koná se také řada festivalů, například filmový Future Gate, Na hlavu, který je zaměřen na duševní zdraví. ZcestFest vás zase okouzlí vůní dálek.

Loutkářská dílna profesora Skupy v Muzeu loutek

Muzeum loutek, pobočka Západočeského muzea v Plzni, otevřelo pro veřejnost loutkářskou dílnu.

Le Frenchie café Plzeň

Příjemné a klidné posezení v centru Plzně nabízí Le Frenchie café. Dáte si zde dobrou kávu, zákusky i zmrzlinu, sandwiche nebo barevné makronky. Vždy ochotná obsluha dotváří sympatickou atmosféru tohoto místa.

Klatovské katakomby trhly návštěvnický rekord

Do klatovských katakomb zavítal vloni rekordní počet turistů. Proslulé krypty pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi zhlédlo vloni 48 219 návštěvníků. Svojí návštěvností se tak katakomby řadí mezi nejoblíbenější turistické cíle Plzeňského kraje.

Industriální cidérie Cider Factory v Plzni

Cidérie rodinného typu situovaná přímo ve výrobních prostorách nabízí ochutnávku několika druhu cidrů přímo od výrobce a možnost nahlídnout pod pokličku výrobního procesu.