Tipy na výlety v okrese Tábor

Památník židů v Černovicích

Pohnutkou k vzniku památníku byla snaha přetnout zapomnění, které po druhé světové válce ve společnosti ve vztahu k Židům panovalo. Památník v obci Černovice u Tábora stojí od roku 2002.

Borotín, jeden z nejmalebnějších hradů, rozebrali na stavební materiál

Téměř nečitelná deska na hradní zdi zvěstuje, že holé návrší mezi dvěma rybníky na Táborsku navštívil Karel Hynek Mácha. Stojí tu rozvaliny Borotína, spíše tedy to, co z mohutné pevnosti zůstalo. Mácha jezdil do nedalekých Měšetic, odkud pocházel jeho otec. Hradní torzo se vypíná nad Starozámeckým rybníkem.

Mažická naučná stezka

Mažická naučná stezka nabízí setkání s originálním selským barokem ve své stále živé podobě, se zvyky, tradicemi a legendami doby, kdy vznikalo. Součástí okruhu stezky vedoucí blízkým okolím jsou informační cedule popisující život na blatech.

Vyhlídková věž Bechyně

Věž kostela sv. Matěje je v sezóně přístupná veřejnosti a se svými 36 metry nabízí krásný výhled na zrekonstruované náměstí, údolí Lužnice, Bechyňský most, zámek, klášter, kostel sv. Michaela, židovskou synagogu, městské muzeum, zkrátka, na vše důležité v Bechyni.

Rašeliniště Borkovická blata

Obnovit tvorbu rašeliny na Borkovických blatech, historickém jihočeském rašeliništi, zadržet v krajině vodu a vytvořit biotop pro vodomilné rostliny i živočichy - to bylo cílem dalšího dokončeného projektu Lesů ČR.

Kamenný most přes Radslavický potok ve Velkém Meziříčí

Jednoobloukový kamenný most přes Radslavický potok je technickou památkou. Oficiálně se most označuje jako Vysoký, přesto se jakousi náhodou vžil název Loupežnický most.

Kaple svaté Ludmily Chotěmice

V obci Chotěmice se nachází kaple pocházející zřejmě z 19. století a je zasvěcená svaté Ludmile.

Kostel sv. Martina v Dražicích

Kostel sv. Martina v Dražicích byl původně zasvěcen sv. Ludmile.

Nuselská radnice

Nuselská radnice je krásná novorenesanční stavba v Táborské ulici na Praze 4. Byla postavena mezi lety 1908 až 1909 podle návrhu architekta Antonína Turka. Dnes slouží jako reprezentační část Obvodního úřadu Městské části Praha 4.

2. 9. 2020, 4:47 · Kudy z nudy · Tábor, Praha · Tipy na výlety · Nuselská radnice

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště

Na kopci Burkováku, mezi Pískem a Bechyní, stojí dřevěný památník s vytesaným kalichem, v zemi je zasazena malá tabulka s nápisem. Místo bývalo zasvěcené náboženským rituálům však již v době bronzové a halštatské.

Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladé Vožici se přezdívá Český Solnohrad. V městečku najdete zámek, středověkou Solnici a vrch Hrad s křížovou cestou, kterou dojdete krásnou procházkou na jeho vrchol. Hrad už zde nestojí – na jeho základech však byl postaven kostelík Panny Marie.

Tvrz Dražíč

Asi 6 kilometrů od jihočeské Bechyně se nachází vesnice roku 2011 – Dražíč. Najdete tu upravený pivovar s lihovarem Lipan a hned za ním vchod do zahrady a parku s jednoduchou obdélnou budovou v převážně barokním slohu, tvrz Dražíč.

Pohanskou svatyní i místem čekání husitů na Spasitele je jihočeský vrch Burkovák

Malou terénní vlnou by se dal charakterizovat kopec Burkovák zvaný také Hora Tábor na Bechyňsku. Jeho kóta je v nadmořské výšce 504 metry, cestou z blízkých Nemějic se nezadýcháte. Brd ten je ale kopcem velevýznamným, a to ze dvou důvodů. První jsou prehistorické nálezy, druhý náleží husitství.

Rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba opět vítá návštěvníky

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo - malá světnička ve věži kostela Sv. Jakuba v Poličce, kde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Celkem měří 55 km.