Tipy na výlety ve městě Tábor

Řeka Cidlina

Cidlina je jedna z nejvýznamnějších řek jičínského kraje. Pramení na západních svazích vrchu Tábor, poblíž Lomnice nad Popelkou na okraji místní části Košov. Po 90 kilometrech se u Libice nad Cidlinou vlévá do Labe.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Levné rande i jeden z nejkrásnějších výhledů na Čechy v jednom

Češi jsou národem turistů, a není proto divu, že se u nás nacházejí vyšší stovky rozhleden. Na jednu z nejkrásnějších v Čechách, Tichánkovu rozhlednu na hoře Tábor nedaleko Lomnice nad Popelkou, se můžete vypravit celoročně 24 hodin denně. Stačí mít v peněžence ty správné mince. A za 40 korun pořídíte třeba to nejromantičtější rande při západu slunce.

Socha Jiřího Hrzána

U opěrné zdi gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře objevíte nápaditou bronzovou plastiku herce a místního rodáka Jiřího Hrzána. Autorkami díla jsou sestry Melkusovy.

Městské hradby v Táboře

Hradební systém kolem centra Tábora je dodnes jeho chloubou. Vznikl kolem poloviny 15. století. Dnes jsou městské hradby chráněnou památkou.

Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže – špitál a kaple sv. Alžběty v Táboře

Areál tvořený budovou bývalého špitálu čp. 285 se středověkými základy a budovou cenné kaple sv. Alžběty z roku 1718 se nachází na Špitálském náměstí v historickém jádru města Tábor. Budova je památkově chráněna.  Dnes slouží pravoslavné církvi.

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře

Na náměstí v Táboře stojí socha Jana Žižky z Trocnova. Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora.

Stará radnice v Táboře

Táborská radnice se řadí k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech. S jejím budováním se začalo pravděpodobně v prvních letech 16. století, kdy městská rada nechala strhnout tři domy na západní frontě náměstí.

Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka

Evropsky významná lokalita Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka byla vyhlášena v rámci soustavy Natura 2000 na podzim 2023. Nachází se jižně od Dražic u Tábora a jedná se o jednu z druhově nejpestřejších oblastí v tomto regionu.

Bývalá Křižíkova elektrárna v Táboře

Elektrárna byla postavena v letech 1902–1903 v neorenesančním stylu. Jejím autorem je významný český vynálezce a podnikatel František Křižík. Dnes technická památka se nachází na břehu Lužnice poblíž železničního mostu.

Botanická zahrada Malešice

Zahrada se nachází na jihozápadním úbočí vrchu Tábor v Malešicích, v části této čtvrti, která zasahuje do městské části Praha 9. Školní botanická zahrada byla založena kolem roku 1920 a slouží především pro výuku žáků. Pro veřejnost je však přístupná.

Městská památková rezervace Tábor

Městskou památkovou rezervaci v Táboře tvoří území původního půdorysu města, které zahrnuje Žižkovo náměstí a přilehlé ulice z něho vybíhající. Ohraničují ho ulice, kde se v dobách minulých nacházelo opevnění – ulice Na Parkáně, park Staré město, Holečkovy sady, Žižkova a Divadelní ulice.

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Táborské Muzeum čokolády a marcipánu potěší děti i dospělé

Milujete čokoládu? Klasickou tabulkovou, plněné pralinky, či snad tekutou horkou? Pakliže ano, byl by hřích vynechat návštěvu Muzea čokolády a marcipánu, kde si můžete nejen pořádně zamlsat, ale také se něco zajímavého dozvědět o původu této sladké a tolik oblíbené dobroty. Muzeum věnované této pochutině najdete i v Táboře.

Klokotský klášter se studánkou a léčivým pramenem je místem zjevení Panny Marie

Klokoty jsou bývalou samostatnou obcí, která v současnosti patří k místní části města Tábor. Ve 13.  století bychom zde našli pouze gotický kostelíček, dnes tomuto místu zcela dominuje klokotský klášter spolu s poutním kostelem Panny Marie. A kde vzaly Klokoty svůj název? Přisuzuje se buďto staroslovanskému výrazu pro „klokotání“ řeky, nebo hojně se vyskytujícímu klokočovému keři na klokotské stráni, který tu dnes již nespatříme.