Okres Plzeň-jih

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem

Budovský vodopád se nachází ve Vlčí rokli nedaleko Ústí nad Labem, v městské části Olšinky. Je to jeden z mála našich vodopádů s převisem. Nejkrásnější pohled na vodopád je v jarních měsících, kdy tudy protéká více vody a v zimním období, kdy se zde tvoří ledový sloup.

Vlčí hora u Černošína - nejjižnější výlevná sopka Českého masivu

Vlčí hora nedaleko Černošína svojí nadmořskou výškou 703,6 metrů výrazně převyšuje veškeré kopce v okolí. Je nejen důstojnou dominantou krajiny a přírodního parku Kosí potok, ale také je nejvyšším bodem Pernarecké pahorkatiny i celého geomorfologického celku Plaská pahorkatina.

Lyžařský areál U Čápa v Příchovicích

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko pro turisty na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Lyžařský areál je vhodný pro rodiny s dětmi, ale i pro zdatnější lyžaře. Na své si zde však přijdou také vyznavači běžeckého lyžování.

Tipy na víkend: Užijte si letní kino v Kutné Hoře i festival loutek na Potštejně

Dynamický program hudebního festivalu nabídnou tento víkend například Přeštice a Vysočina. Hrané scénky propojené s historickými událostmi pak na své diváky počkají třeba na hradě Hasištejn. Kdo letos ještě nezavítal na žádný z řady řemeslných jarmarků, bude mít i nyní několik příležitostí.

Tipy na víkend: Užijte si letní kino v Kutné Hoře i magické obrazce v Hostinném

Dynamický program hudebního festivalu nabídnou tento víkend například Přeštice a Vysočina. Hrané scénky propojené s historickými událostmi pak na své diváky počkají třeba na hradě Hasištejn. Kdo letos ještě nezavítal na žádný z řady řemeslných jarmarků, bude mít i nyní několik příležitostí.

Klášter Plasy se návštěvníkům představí jako neobvyklá technická památka

O víkendu 20. a 21. července se návštěvníci mohou zúčastnit prohlídek, ve kterých se jim barokní budova konventu představí jako neobvyklá technická památka.

Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem. Celý areál bude pro veřejnost zpřístupněn začátkem prázdnin.

Muzeum motocyklů v Oselcích

V malebné obci Oselce na jižním Plzeňsku najdete v přízemí Obecního úřadu malou, ale velmi zajímavou expozici historických motocyklů Jawa a ČZ.

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce.

Klášter karmelitánů s kostelem Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří

Budova kláštera byla při poutním kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří postavena již v polovině 18. století. Klášter najdete tři kilometry severně od Dačic na Jindřichohradecku.

Klášter servitů s kostelem sv. Petra a Pavla v Nových Hradech

Klášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech, dříve Klášter sv. Petra a Pavla řádu servitů, plní funkci duchovního a kulturního centra novohradského regionu. Klášter byl zbudován v sousedství novohradského kostela sv. Petra a Pavla z iniciativy místní šlechtické rodiny Buquoy.

Červený most u Nepomuku

Nedaleko od centra Nepomuku, při silnici do obce Klášter, vede přes Nepomucký potok most, který je nazvaný díky své barvě Červený most. Most je jedním ze zastavení Naučné stezky Pod Zelenou Horou.

Poustevna Na Skalici u obce Prádlo

U obce Prádlo nedaleko Nepomuku se nachází kopec nazývaný Na Skalici. Na jednom ze skalnatých vršků leží nevelká kruhová romantická stavba tzv. Poustevna, která je opředená pověstmi.

Podzemní pevnost v Brdech - unikátní muzeum jaderného zbrojení

Veřejnosti se otevírá nové unikátní muzeum jaderného zbrojení, které bude umístěno v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech. Muzeum se veřejnosti otevírá v srpnu 2013.

Augustiniánský klášter Lysá nad Labem

Klášter bosých augustiniánů sv. Jana Nepomuckého založil r. 1700 František Antonín Špork. Nyní je sídlem Státního oblastního archivu Praha.