Okres Plzeň-jih

Klášter v Plasích zve na prohlídky hodinové věže s hodinářem

Závěr návštěvnické sezóny v Klášteře v Plasích proběhne ve dnech 17. - 19. listopadu, kdy jsou pro návštěvníky připraveny speciální prohlídky věžního hodinového stroje.

Klášter Zaječov - Klášter augustiniánů (Svaté Dobrotivé)

Augustiniánský klášter nechal v roce 1262 založit Oldřich Zajíc z Valdeka na místě, kde se mu dle legendy zjevila Panna Marie. Své jméno získal klášter v roce 1327, kdy sem byly převezeny z pražského augustiniánského kostela sv. Tomáše ostatky sv. Dobrotivé (sv. Benigny).

Klášter v Kladrubech: místo, kde ruku k dílu přiložili Santini i Dientzenhofer

Plzeňsko – jedna z lokalit, kde naleznete několik stavebních pokladů geniálního architekta, zakladatele české barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Kladrubský klášter u Stříbra mezi ně neodmyslitelně patří. Jedete-li plzeňskou dálnicí k naší západní hranici, nemůžete jej minout.

Západní Krušnohoří: Magické Vlčí jámy, unikátní vodní příkop a Blatenský vrch s rozhlednou

Blatenský vrch s rozhlednou se tyčí nad bývalým hornickým městem Horní Blatná. Založeno bylo u bohatých cínových nalezišť jako Bergstadt Platten v roce 1532. Postavili ho podle předem připraveného plánu na popud saského kurfiřta Jan Bedřich, který území koupil od pánů z Tetova.

Příchovice – malebný kraj Járy Cimrmana, největšího z Čechů

Na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, uprostřed horských hřebenů, se nachází kraj, kde nikdo nespěchá; nepotkáte davy turistů, je tu milo, snadno naleznete zákoutí nepoznamenaná ruchem současnosti – Příchovice. Mezi znalci známé jako Liptákov, místo, kde měl žít vítěz ankety Největší Čech – Jára Cimrman.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Přírodní rezervace Ve Vlčí

Přírodní rezervace leží v jižní části obce Vyškovec, 800 m severovýchodně od vrchu Kykula, v nadmořské výšce 670 m n. M. Důvod ochrany jsou pastviny s rozptýlenými lesíky v členitém terénu, místy s velkou svažitostí, s několika sesuvy a mokřady a výskyt řady ohrožených druhů rostlin.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. A biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Klášter v Plasích zve na speciální prohlídky vodního systému

Santiniho genialita a cisterciácká tradice. Dva faktory, které způsobily, že se technické řešení konstrukce konventu plaského kláštera řadí mezi nejpozoruhodnější v Čechách, ne-li ve střední Evropě.

Klášter v Broumově otevře turistům středověkou písárnu

Klášter v Broumově v létě poprvé nabídne turistům možnost prohlídek středověké klášterní písárny. Již od ledna se otevřela školním kolektivům, nabízí vzdělávací programy. Pro zájemce bude písárna otevřena ve čtyřech termínech. Informovala o tom Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Zámek Nebílovy býval určen k odstřelu, dnes se z něho rodí další skvost Plzeňska

U louže na okraji nebílovského parku se střídaly letky jiřiček. Nabíraly do zobáčků rozmělněnou hlínu a odlétaly dobudovávat hnízda pod okapy znovu se rodícího zámku. Spotřebují mnoho materiálu, zrovna jako památkáři, kteří pozvolna, protože vše je penězích, restaurují totálně zničené panské sídlo.

Hradiště Hlavačov u Chocně

Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Židovský hřbitov v Blovicích

Židovský hřbitov v Blovicích se ukrývá na východním okraji obce, přibližně 500 m od jeho centra. Zdejší náhrobky mají řadu zajímavých nezvyklých dekorů, ve východní části hřbitova se nachází jednoduchý památník obětem holocaustu z roku 1990.