Okres Opava

Z hádky dvou šlechticů o páva prý vzniklo jméno Opava

Je to hezká možnost, ale pravda je jinde. Přesto na páva Opavští nedají dopustit. Pořádají akce ve jménu krásného opeřence. Nádherně opravené domy, nejen měšťanské, ale i církevní památky, nejen v historickém centru. Citlivě udržovaná zeleň parků, množství laviček a odpočinkových míst.

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Kam o víkendu s dětmi: Na husitskou bitvu, na turnaj v lukostřelbě

Víkendové akce pro rodiny s dětmi se tento týden nesou především v historickém duchu. Na hradech se můžete za řinčení mečů přenést do středověku. Na pražském Vítkově se uskuteční rekonstrukce husitské bitvy, na hrad Buchlov dorazí kováři a ve Slezských Rudolticích se můžete zapojit do lukostřeleckého turnaje. Navštívit můžete i skanzeny, kde se uskuteční akce spojené s lidovými řemesly.

Opava Radegast Cyklotrack

Opava Radegast Cyklotrack vede zvlněnou krajinou v okolí Opavy. Je vyznačena jako obousměrný okruh s celkovou délkou 90 km. Okruh je propojen se stávajícími cyklotrasami a cyklostezkami, které umožňují trasu zkrátit (nebo prodloužit) a přizpůsobit počet najetých kilometrů vaší fyzické kondici.

Otická sopka

Přírodní památka Otická sopka se nachází v těsné blízkosti obce Otice, zhruba 3 km jihozápadě od města Opava. Zdejší čedičový odkryv je památkou na dávnou sopku, jejíž stáří se odhaduje na 20 milionů let. Předmětem ochrany je průnik čedičových vyvřelin spodnokarbonskými horninami.

24. 5. 2017, 12:27 · Kudy z nudy · Opava, Otice (okres Opava) · Tipy na výlety · Otická sopka

Pivovar Stěbořice

V areálu bývalého pivovaru z roku 1745 nabízíme příjemné strávení volného času ve stylové restauraci a na zahrádce. Jako jediní vám v naší kuchyni připravíme kulinářské speciality z hovězího masa z našeho chovu. Pro výletníky mme ubytování v útulném penzionu nacházejícím se na okraji lesa.

Z původního zařízení zbylo v pohádkové Raduni po záboru dvaadvacet předmětů

Raduň u Opavy je jedním z mnoha památkových objektů, které byly po válce „kulturně vyčištěny”. Veškerý mobiliář je svozový, ovšem perfektně instalovaná expozice vás zavede do doby poměrně nedávné. Do moderního šlechtického sídla, zařízeného pro potřeby spíše úředníků a diplomatů.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Přírodní rezervace Hořina – místo, kde kvete šafrán Heuffelův

Každým rokem koncem března a v dubnu rozkvétají v chráněném území Hořina u Velkých Heraltic na Opavsku louky se vzácnou rostlinou šafránem Heuffelovým. Střední část údolí potoka Hořiny s přilehlými loukami je vůbec nejstarším chráněným územím v okrese Opava.

Zřícenina hradu Kružberk

Pozůstatky nevelkého strážního hrádku jsou ukryty v lese na hraně Hlavní skály, která je místním horolezcům velice dobře známa. Hrádek byl lokalizován teprve nedávno a do literatury jej zanesl Petr Zajíc.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Budišově nad Budišovkou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Budišově nad Budišovkou byl postaven v letech 1745 - 1755. Zásluhu na tom má kardinál Ferdinand Julius, hrabě Troyer, který poskytl finance a stal se patronem stavby.

Na Liberecku roste skanzen z 12. století, staví se ručně

Opevnění s obrannými věžemi, několik robustních chýší, stáje, čeledník a dům kněze. Na vrchu u obce Vítkov u Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní venkovské sídlo z 12. století.

Kam o víkendu s dětmi: Za Husity nebo na meruňkové pochoutky

Červenec se přehoupnul do své druhé půlky a léto je v plném proudu. Víkendové odpoledne můžete strávit například s Husity na Vítkově, kde budete přihlížet historické bitvě. Nebo možná dáte přednost Meruňkobraní v Miroslavi, kde ochutnáte spoustu dobrot.

Kostel sv. Jana Křtitele v Hlučíně

Kdy a kým byl tento kostel postaven, nám není známo. Patří však mezi nejstarší kostely v širokém okolí. Stavba byla několikrát přestavována v renesančním, barokním a pseudogotickém slohu.

Středověké hradby v Hlučíně

Poměrně rozsáhlé zbytky středověkého opevnění, z větší části postavené roku 1534 patří k nejstarším dochovaným památkám města. I když byly hradby v roce 1829 zbořeny, jsou jejich dochované zbytky dokladem renesanční fortifikace Hlučína.