Okres Opava

Středověké sídlo na Liberecku má korunovat stavba románského kostela

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní rekonstrukce středověkého sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Muzeum v Hlučíně spouští virtuální realitu

Zcela nové lákadlo, které má přispět k probuzení zájmu o historii zejména u mladých lidí, připravuje Muzeum Hlučínska v Hlučíně. Stálá expozice se již brzy rozšíří o možnost vyzkoušet si takzvanou virtuální realitu, která patří ve světě k nejmodernějším trendům muzejnictví.

Hněvošický háj s naučnou stezkou

Hněvošický háj na Opavsku je komplex lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav. Nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast. Oblastí vede naučná stezka.

Začala rekonstrukce zámku v arboretu Nový Dvůr

S ročním zpožděním začala dlouho plánovaná rekonstrukce zámečku v arboretu v Novém Dvoře, který je součástí Slezského zemského muzea Opava. Budova je dominantou zdejšího areálu. Celkové náklady se odhadují asi na 38 milionů korun.

Na Vítkově Hrádku myslí na návštěvníky

Na Vítkův Hrádek v Přední Výtoni, který se tyčí nad vodní nádrží Lipno, ročně vyráží desetitisíce turistů, kteří obdivují díky vysoké nadmořské výšce i výhledy na Alpy. Nyní tam však probíhají opravy. Město Přední Výtoň tam buduje zázemí jako sprchy a záchody a Spolek přátel Vítkova Hrádku dokončuje palisády.

Na Liberecku se rozrůstá dvůr z 12. století

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní dvůr, který je novodobou rekonstrukcí sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Nadšenci vybudovali na Opavsku válečné muzeum

Vojenské muzeum, které může směle konkurovat i zavedeným muzejním institucím, vybudovala skupina nadšenců a milovníků historie v malé pohraniční obci Chuchelná na Opavsku. Po několika měsících restriktivních opatření se muzeum mohlo poprvé otevřít o minulém víkendu - zpřístupněno bude po celé léto vždy o sobotách a nedělích.

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích

Dominantou Hlučínské pahorkatiny, dobře viditelnou z řady míst, je červenomodrobílý televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích. Málokdo ale ví, že jeho areál zdobí socha dvouocasého lva pocházející z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Krkonoše na běžkách – okruhy v okolí Vítkova na Roudnici a Jestřabí

U horní stanice lanovky Aldrov se upravují běžecké stopy směrem k Roudnici a Jestřabí. Vítkovice jsou součástí sítě tras Lyžařský běžecký ráj Krkonoše. Přispívají proto úpravou stopy na Rezek, kde se napojuje na směrem na Dvoračky.

Naučná stezka Cesta kolem vody

Kde pramení řeka Opava? Co v ní žije a roste? Proč se lidé vydávali výše do hor právě podél říček a potoků? Za odpověďmi se vydejte do Vrbna pod Pradědem. Právě zde totiž začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Zavede vás do Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně.

Na Vítkově Hrádku konečně teče voda

Na Vítkově Hrádku, který je nejvýše položenou hradní zříceninou v České republice, už teče voda. Dosud ji sem správci hradu museli denně vozit v barelech. Do konce roku by tu mělo vzniknout i chybějící sociální zázemí.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Vinice v parku na Vítkově

Nová vinice připomíná využívání jižních strání Vítkova pro pěstování vinné révy, doložené od doby Karla IV. Je zde necelých 700 hlav vinné révy, přičemž byly nasazeny 3 odrůdy, takže tam bude bílá, červená i modrá.