Muzea v okrese Olomouc

Hornický cechhaus Štěpánov

V Štěpánově se nachází Hornický cechhaus, což je malé muzeum zaměřené na hornickou historii a geologii regionu. V expozicích, umístěných v podzemních prostorech jednoho z nejstarších domů ve městě, se představuje štěpánovský rudný revír.

Muzeum gramofonů v Lošticích

Nejrůznější typy gramofonů si lze prohlédnout v Muzeu gramofonů v Lošticích, které mapuje výrobu v již zaniklé proslulé Tesle Litovel. Jejím autorem je sběratel a obdivovatel gramofonů Vojtěch Vyroubal.

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolu, na archeologické naleziště

Léto se už pomalu, ale jistě přehupuje do podzimu. Pokud byste si přeci jen chtěli ještě užít trochu venkovního programu, vyrazte si zasportovat na pražský festival Prague Sport Games. Pokud by snad o víkendu počasí nepřálo, můžete se schovat v příbramském hornickém muzeu, kde se setkáte s permoníky. V Olomouci si zase můžete zkusit práci archeologa.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na slet čarodějnic a oslavte konec zimy

Konec dubna tradičně přináší pálení čarodějnic a další akce v kouzelnickém duchu. Vyrazit na ně můžete v Praze, Mníšku pod Brdy, na zámek Horní Libchava nebo hrad Bouzov. Pokud vás láká spíše nekouzelnický program, navštivte třeba skanzen v Zubrnicích, kde se konají Myslivecké slavnosti, nebo Babiččino údolí, které bude dějištěm Ovčáckých slavností.

Expozice Století relativity v Olomouci

Stálá expozice Muzea umění Olomouc představuje to nejlepší ze širokého, často názorově a stylově protikladného, spektra klíčových nebo jinak důležitých děl umění 20. století, která jsou součástí bohaté sbírky muzea.

Muzeum Bouzov - historie a řemesla obce

Posláním muzea je zachovat doklady o historii obce a řemeslech, která obyvatelé obce provozovali. Muzeum je umístěno ve dvoře Obecního úřadu v Bouzově.

Muzeum U Vodní branky v Uničově

Muzeum je umístěno v bývalé městské zbrojnici, což je architektonicky pozoruhodná renesanční stavba z let 1575 až 1585. Má oválný půdorys, v obou podlažích jsou prolomena okna, hlavní vstup je kamenným zaklenutým portálem.

Muzeum baroka v Uničově

Muzeum baroka vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného domu u fary. V minulosti objekt sloužil zřejmě jako ubytovací zařízení pro zaměstnance tehdejšího církevního úřadu. V poválečné době byl využit jako skladovací prostor.

Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích

Muzeum sídlí v původně měšťanském domě z první třetiny 18. století, zvaném též Jakšovský, později Falkův. Tento právovárečný dům později tvořil součást zámeckého komplexu a sídlila v něm hospodářská správa Šternberského panství.

Hanácký skanzen v Příkazech návštěvníci ještě pořádně neobjevili

A je to škoda, v přetechnizované době, a bude hůř, jsou podobná místa balzámem pro všechny smysly. Severozápadně od Olomouce, asi 10 kilometrů, leží v nivě Moravy malá obec. Bohužel konzumenti konzumu raději navštěvují multifunkční nákupní centra, obydlí „staříčků“ jsou jim povětšinou ukradená.

Kavárna Amadeus

Stylová kavárna v areálu Arcidiecézního muzea v Olomouci se nachází se v sousedství katedrály sv. Václava a láká na svůj netradiční interiér. Výstavy jsou připraveny jak v galerii kavárny, tak v přilehlém muzeu umění.

Komenského škola hrou - muzeum hlavolamů ve Fulneku

Muzeum sídlí v Knurrově paláci, který si nechala v 18. století postavit rodina Knurrova, která ve Fulneku vlastnila významnou soukenickou manufakturu. Na stavbě je cenný zejména portál se štukovým reliéfem korunování Panny Marie, jehož autorem je Jan Jiří Heinz z Uničova.

Olomouc otevře Pevnost poznání

Nové interaktivní muzeum vědy s názvem Pevnost poznání se ve čtvrtek otevře v historické Korunní pevnůstce nedaleko centra Olomouce. Muzeum Univerzity Palackého, které tak rozšíří síť populárně vědeckých center v České republice, vznikalo tři roky a stálo přes 150 miliónů korun.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. Science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů. Otevření se chystá v březnu 2015.

Giganti doby ledové navštívili Olomouc

Ve Vlastivědném muzeu jsou od soboty 10. května k vidění realistické modely 18 pravěkých zvířat, jež byly vytvořeny za použití nejnovějších vědeckých poznatků. Návštěvníci se tak mohou těšit třeba na mamuta, srstnatého nosorožce, jeskynního lva nebo ptáky moa, kteří obývali Zemi během poslední doby ledové.