Okres Náchod

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Jedná se o jediný broumovský vesnický kostel, jehož plány nenačrtl žádný architekt z rodu Dientzenhoferů.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově zahájila druhou sezónu

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm se v polovině dubna po zimní přestávce znovu otevřela návštěvníkům. Stavba podle desítky let starých návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče byla dokončena loni. V první sezóně ji navštívilo více než 18 tisíc návštěvníků.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Pohraničníci zabetonovali Nový Hrádek u Lukova před útěkáři do Rakouska

„Nesměla tudy proklouznout ani myš, hranice byla velmi exponovaná, málokdo se ale dostal do její blízkosti,“ vypráví o poválečné historii zříceniny nad Dyjí průvodce. Bdělí nebyli jen pohraničníci, hraniční pásmo měli pod dozorem příslušníci Pomocné stráže VB a též dorost.

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.

Piccolominská zahrada na Zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to je nejen skalní město, ale i místo k odpočinku a zábavy. Projet se zde můžete po skalním jezírku na pramici, kde vás vtipným výkladem potěší místní převozník.

Camping Bozanov

Camping Božanov je malý okouzlující a přátelský camping, který naleznete ve vesnici Božanov, uprostřed chráněného území Broumovské stěny.

Vsetínská Bečva

Řeka Vsetínská Bečva, které se také říká Horní Bečva, protéká Zlínským krajem a je jednou ze dvou zdrojnic řeky Bečvy. Pramení na severozápadním svahu Javorníků a teče až do Valašského Meziříčí, kde se spojuje s Rožnovskou Bečvou (Dolní). Povodí měří 734 km2, délka sjížděného úseku je 54 km.

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Chcete-li se vrátit zpět do roku 1938,a připomenout si, tehdejší vypjatou atmosféru v československém pohraničí, navštivte pěchotní srub T-S 19 Turov, nacházející se v zatáčce u silnice Červený Kostelec-Stárkov. Srub rekonstruuje sdružení Klub vojenské historie T-S 19 Turov o.s.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.